Odnawialne Źródeła Energii Cieszyn


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA CIESZYN

Do celów, takich jak ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej można wykorzystywać pompę ciepła. Jest to urządzenie chłodnicze, które wytwarza energię cieplną za pomocą takich zasobów, jak powietrze, woda, grunt. Tego typu źródło wytwarzania energii cieplnej przeznaczone jest do użytkowania zarówno w budynku jako samodzielne urządzenie lub jako element wspomagający inne źródła ciepła (np. kocioł na pellet lub gazowy).

pompy ciepła ekoi cieszyn

Dobrym pomysłem jest także używanie pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. w domu lub wody w basenie. Co istotne – pompa działa dzięki zasilaniu elektrycznemu. Dzięki temu – integrując panele fotowoltaiczne z pompą – zyskuje się kompleksowe rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie zarówno darmowego prądu, jak i taniego ogrzewania.

Współcześnie producenci oferują pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania c.w.u. (C.W.U. i CO) oraz wyłącznie do ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). Urządzenia, przeznaczone do C.W.U., posiadają zasobnik wody, którego zadaniem jest także utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody. Warto nadmienić, że pompy ciepła mogą pełnić dwie funkcje jednocześnie, a mianowicie – w zależności od potrzeb – grzewcze lub chłodzące.

Powietrzne pompy ciepła

Źródłem wytwarzania energii cieplnej (lub energii, służącej do chłodzenia) w naszym domu może być powietrze zewnętrzne – w ten właśnie sposób działają powietrzne pompy ciepła (powietrze-woda). Urządzenia te cechują się stabilnością działania, pracując efektywnie zarówno latem, jak i zimą oraz mogą być montowane w każdym budynku. Mogą także stanowić źródło ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego.

Gruntowe pompy ciepła

Wykorzystywanie energii gruntu lub zbiornika wodnego do wytwarzania energii cieplnej jest zaś domeną urządzeń, jakimi są gruntowe pompy ciepła (grunt-woda, woda-woda). Porównując je z ich powietrznymi odpowiednikami, okazuje się, że przewagę mają gruntowe pompy ciepła – są bowiem znacznie sprawniejsze i efektywniejsze. Z reguły pompy te mają dużą moc. Stosuje się je najczęściej w budynkach z systemem grzejnikowym (tzw. wysokotemperaturowe rozprowadzanie ciepła). Czy da się je zamontować wszędzie? O tym decydują ostatecznie warunki geologiczne gruntu lub zbiornika wodnego, a także powierzchnia działki. Jak więc widać – nie można zamontować ich wszędzie.

Ten segment urządzeń obejmuje następujące rodzaje pomp:

-z poziomym wymiennikiem ciepła – dolne źródło zasilania pompy umieszczone jest w tym przypadku 2-3 metry poniżej gruntu lub zbiornika wodnego; warunkiem dla zastosowania takiego rozwiązania jest odpowiednia wielkość działki,

-z pionowym wymiennikiem ciepła – wymiennik ciepła zamontowany jest wówczas pionowo na około 100 m w głąb ziemi; aby wykonać tego typu instalacje, konieczne będzie przeprowadzenie badań geologicznych i odwiertów, aczkolwiek pompa nie będzie zajmowała zbyt wiele miejsca na posesji, co jest niewątpliwym atutem.

Pompy ciepła – korzyści:

-oszczędność finansowa w perspektywie kilku lat;
-duży zwrot inwestycji, a przy tym niskie koszty eksploatacji;
-niekorzystne warunki atmosferyczne nie powodują zmniejszenia wydajności;
-dofinansowanie inwestycji jest możliwe dzięki programowi „Czyste powietrze”;
-wysoki komfort użytkowania dzięki pełnej automatyzacji w zakresie obsługi urządzenia;
-łatwa instalacja;
-długa żywotność;
-opcja zintegrowania z już istniejącym systemem grzewczym;
-wpisująca się w estetykę budynku i umieszczona na zewnątrz jednostka;
-pozytywny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Czym kierować się wybierając pompę ciepła.

Czym należy się kierować, dokonując wyboru odpowiedniej pompy ciepła? Najważniejszymi parametrami są: moc i współczynnik COP. Dzięki współczynnikowi COP wiemy, ile kWh energii cieplnej jest w stanie wytworzyć konkretna pompa z 1 kWh energii elektrycznej. W przypadku powietrznych pomp ciepła zależy to od panujących na zewnątrz warunków, a także od pożądanej temperatury wody w instalacji CO. Najprościej mówiąc – im wyższa temperatura na zewnątrz (powyżej zera) w przypadku współpracy pompy z niskotemperaturowym źródłem ciepła (np. Z ogrzewaniem podłogowym), tym większe efektywność urządzenia, a co za tym idzie wyższa wartość współczynnik COP. Kiedy zaś na zewnątrz panują niskie temperatury, to wartość COP ulega zmianie i w efekcie pobór energii elektrycznej przez pompę jest większy.

Dobór pompy ciepła

Oszczędność podczas użytkowania pompy ciepła we wnętrzu domu, a także pełne pokrycie zapotrzebowania cieplnego, zależą przede wszystkim od właściwego doboru mocy pompy ciepła. Ogrzewanie domu czy budynku za pomocą pompy ciepła to rozwiązanie niezwykle ekologiczne oraz ekonomiczne. Wszystko zależy jednak od optymalnego dopasowania pod kątem mocy – źle dopasowana pompa może bowiem narażać gospodarstwo domowe na jeszcze większe rachunki za prąd. Nietrudno się zatem domyślić, jak istotną sprawą jest właśnie dobór urządzenia o dopasowanych do potrzeb i preferencji parametrach wydajnościowych.

Wielkość pompy uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak:

-cieplne zapotrzebowanie budynku
-powierzchnia budynku
-warunki w zakresie panującej w okolicy temperatury
-rodzaj stosowanych urządzeń grzewczych

Współczynnik biwalentności

Obliczanie mocy grzewczej pompy wymaga także uwzględnienia tzw. współczynnika biwalentności [Kb]. Jest to parametr, który pozwala określić, w jakim stopniu pompa ma pokryć zapotrzebowanie cieplne domostwa. Kb=1 – jeżeli pompa będzie stanowić jedyne źródło ciepła. W przypadku zastosowania pompy ciepła jako urządzenia wspomagającego i współpracującego z innymi źródłami ciepła, współczynnik ten będzie odpowiednio się zmieniał. Dla przykładu – oczekiwania co do pokrycia potrzeb cieplnych domostwa na poziomie 70% z użyciem dodatkowego źródła ciepła (np. grzałki elektrycznej) powoduje, że współczynnik ten wyniesie Kb=0,7.

Dzięki pompie ciepła cały system grzewczy pracuje płynnie i bezobsługowo, a przy tym zapewnia stałą temperaturę w każdym z pomieszczeń. Atutem jest z pewnością także brak konieczności magazynowania opału. Warto wspomnieć że – biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw, jak i koszty eksploatacyjne ogrzewania – coraz bardziej opłacalne stają się właśnie instalacje grzewcze, wyposażone w pompy ciepła. Z roku na rok skraca się również czas zwrotu takiej inwestycji. Inwestorzy mogą także skorzystać z dofinansowań – na przykład z programu „Czyste powietrze”. Istnieje także możliwość odpisania od podatku ulgi termomodernizacyjnej. Ekologiczne rozwiązania energetyczne, takie jak pompy ciepła, kwalifikuje się jako Odnawialne Źródła Energii (OZE).

Podsumowanie

Współcześnie odchodzi się już od stosowania paliw kopalnych w celu ogrzania domu. Trend ten wynika z pewnością z rosnącej świadomości społecznej w zakresie ekologii. Ogólnodostępna wiedza pozwala przeciętnemu człowiekowi uświadomić sobie, jak negatywny wpływ na środowisko ma spalanie węgla, olejów i innych substancji, które emitują do atmosfery toksyczne gazy i pyły. Nie bez znaczenia jest także progres w rozwoju technik grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Ponadto tego typu urządzenia stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika – efektywne i tańsze. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zaś pompy, które pełnią funkcję samodzielnego urządzenia grzewczego. Takie pompy są również bardzo praktyczne i pozwalają zaoszczędzić miejsce – nie potrzebują bowiem uwzględniać w projekcie domu komina czy dużego pomieszczenia na kotłownię. Używanie pompy ciepła znacznie zmniejsza wydatki na ogrzewanie, co stanowi cenną informację dla każdego właściciela domu. Biorąc powyższe pod uwagę – nie należy się obawiać wysokich kosztów, poniesionych na zakup i montaż urządzenia, zwrócą się one bowiem bardzo szybko. Ponadto pompę ciepła można zastosować nie tylko do ogrzewania, lecz także do produkcji c.w.u., chłodzenia czy też wentylacji z odzyskiem ciepła, co czyni ją jeszcze bardziej funkcjonalną i ekonomiczną w użytkowaniu.




REKUPERACJA CIESZYN

Podczas budowania nowych domów inwestorzy coraz częściej sięgają po takie rozwiązania, jak: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Na czym to polega? Otóż zużyte powietrze jest usuwane z budynku, a jednocześnie częściowo ogrzewa to świeże, które dostaje się z zewnątrz – taki system sprawia, że ogrzewanie jest znacznie tańsze. Wspomniana wymiana powietrza zachodzi w wymienniku.

rekuperacja ekoi cieszyn

Nie maja tu znaczenia panujące na zewnątrz budynku warunki atmosferyczne, a o ilości dostarczanego powietrza decyduje sam użytkownik. Wentylacja mechaniczna (w odróżnieniu od grawitacyjnej) pozwala bowiem na regulację intensywności wymiany powietrza. Niepodważalną zaletą zastosowania tego systemu jest także możliwość tzw. odzysku ciepła oraz eliminacja wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (pyły, alergeny, smog).

Co to jest rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które odzyskuje ciepło z wentylowanego powietrza. Warto bowiem wiedzieć, że wysokie koszty ogrzewania są wynikiem strat ciepła, które powoduje działanie wentylacji. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zimne powietrze, które dostaje się poprzez wentylację do pomieszczenia, wymaga ogrzania, ciepłe wydostaje się zaś tą samą drogą. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, jak bardzo rekuperator podnosi komfort użytkowania systemu cieplnego i jak bardzo przydatny jest w każdym domostwie.

Rekuperacja gdzie sprawdzi się najlepiej?

W każdym domu zlokalizowane są pomieszczenia, w których szczególnie sprawdzi się wentylowanie mechaniczne z odzyskiem ciepła. Oto niektóre z nich:

Pokój dziecięcy – to szczególne pomieszczenie, które wymaga dbałości o dobrą jakość powietrza (to dlatego rodzice tak często wietrzą pokoje dziecięce). Zastosowanie rekuperatora zapewni stały dostęp świeżego powietrza, obniży zawartość zanieczyszczeń, a także zniweluje dostające się do wnętrza pokoju hałasy czy kurz (nie trzeba bowiem otwierać okna).

Pomieszczenia bez okien – w niektórych domach łazienki, przedpokoje, kuchnie czy garderoby są pomieszczeniami, pozbawionymi okien. Co za tym idzie – znacznie trudniej zapewnić stały dostęp czystego powietrza. Dzięki rekuperatorowi nawet takie pomieszczenia można zaopatrzyć w świeże i czyste powietrze, a dostarczanie go nie powoduje najmniejszych problemów.

Salon połączony z kuchnią – co można osiągnąć w tym pomieszczeniu za pomocą rekuperacji? Przede wszystkim można zniwelować zapachy, związane z przygotowywaniem potraw w strefie kuchennej. Zwiększony obieg powietrza, spowodowany przez działanie rekuperatora, pozwoli na niezwłoczne wyeliminowanie niepożądanych zapachów.

Tych kilka przykładów doskonale pokazuje, o co w tym wszystkim chodzi. Pozwala uświadomić sobie, w jaki sposób działa rekuperacja powietrza w Twoim domu oraz jak duży ma wpływ na zwiększenie komfortu i zadbanie o zdrowie domowników. Zalet jest jednak znacznie więcej i nie sposób przytoczyć wszystkich przykładów. Warto przekonać się o nich samemu!

Zalety rekuperacji

Zapoznaj się z kilkoma największymi zaletami rekuperacji, które być może przekonają Cię do podjęcia ostatecznej decyzji o jej montażu.

Stop zanieczyszczeniom

Działanie tego typu urządzenia ma niebagatelny wpływ na zdrowie mieszkańców domu. Oczyszcza ono bowiem powietrze z niepożądanych zanieczyszczeń, kurzu, smogu itp. Ponadto eliminuje konieczność otwierania okien, co ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i na bezpieczeństwo. Ma to ogromne znaczenie w przypadku alergików – do wnętrza nie dostają się bowiem wówczas żadne alergeny (np. pyłki roślin czy kurz). Rekuperator sprawdza się także zimą, kiedy powietrze na zewnątrz przesycone jest smogiem i szkodliwymi substancjami. Zastosowanie tego filtra nie pozwala na dostawanie się zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu.

Bez przykrych zapachów

Dom zazwyczaj pełen jest (często niepożądanych) zapachów – wystarczy, że często i dużo gotujesz, masz zwierzęta, a liczba domowników jest większa niż przeciętna (np. gdy masz w domu dzieci). Nie jest przyjemne spędzać czas pośród duchoty, woni psiej sierści, wymieszanych zapachów kuchennych itp. Na szczęście jest rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować te problemy i cieszyć się świeżym powietrzem w każdych warunkach – tak właśnie działa rekuperacja. Dzieje się tak dzięki stałemu napływowi czystego powietrza.

Oszczędność

W warunkach mieszkaniowych sprawność tego typu urządzeń w większości przypadków sięga 60-70%, zaś w przypadku rekuperatorów Karino jest to nawet 95%. Co to oznacza w praktyce? Po prostu oszczędność! W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. Są to oczywiście wyniki szacunkowe – ostateczne oszczędności zależą od wielu czynników, w tym temperatury na zewnątrz czy sposobu ogrzewania domu. Niemniej jednak oszczędność jest niepodważalną zaletą rekuperacji.

Podsumowanie

Za pomocą rekuperatora jesteś w stanie znacząco zmniejszyć utratę ciepła w okresie grzewczym. Oszczędności w tym zakresie są niezwykle istotnym aspektem. Niemniej jednak równie znacząca jest poprawa komfortu życia oraz zadbanie o zdrowie domowników dzięki wyeliminowaniu przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza domu. Aby efektywność pracy urządzenia była jak najlepsza, zwróć uwagę na wysokiej jakości rekuperator. Należy także zapoznać się z działaniem systemu – tak, by wiedzieć, jak użytkować urządzenie, żeby efektywnie służyło o każdej porze roku.




FOTOWOLTAIKA CIESZYN


Jak działa fotowoltaika? To pytanie nasuwa się samo, kiedy chcemy zrozumieć, w jaki sposób dostarczana jest energia ze słońca. Przedstawimy zatem w skrócie, na czym ów proces polega oraz, jak wytwarzana jest energia elektryczna z ogniw fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne działają, wykorzystując efekt zjawiska fotoelektrycznego. Ogniwa PV zbudowane są z poszczególnych elementów krzemowych, będących materiałem półprzewodnikowym.

fotowoltaika ekoi cieszyn

Poddany działaniu światła krzem wykazuje właściwości elektryczne. To właśnie na ogniwo z krzemu padają najmniejsze jednostki światła – fotony, powodując tym samym wprawienie w ruch wolnych elektronów krzemu. Jest to proces, dzięki któremu powstaje przepływ prądu elektrycznego. Można zatem powiedzieć, że światło słoneczne wywołuje przepływ elektronów – podobnie dzieje się to w sieci energetycznej. W instalacji elektrycznej zastosowanie ma prąd zmienny, a zatem produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd stały musi zostać przekonwertowany. To dlatego w systemie musi znaleźć się falownik (inwerter) - to on odpowiada bowiem za wspomnianą konwersję prądu stałego na prąd zmienny.

Z czego składa się instalacja PV?

-moduły fotowoltaiczne
-inwerter (przetwornik prądu – z DC na AC), który monitoruje i kontroluje działanie modułów
-systemy zabezpieczające
-okablowanie
-konstrukcja montażowa

Ile energii może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?

Ilość wytworzonej przez panel fotowoltaiczny energii zależy od:

1. Mocy nominalnej i wydajności pojedynczego panelu – jeden moduł fotowoltaiczny składa się z 60 ogniw i ma wymiary 160x100 cm. Ogniwa te są odpowiedzialne za wygenerowanie energii elektrycznej, a więc to od ich wydajności zależy ostatecznie sprawność całego panelu. Czym jednak jest owa wydajność czy też sprawność? Określa ona ilość energii promieniowania słonecznego, która zostaje zamieniona w energię elektryczną. Jeżeli chodzi o używane współcześnie ogniwa, to wydajność kształtuje się na poziomie 17-26%. Moc maksymalna całego panelu PV jest zatem wynikiem połączenia tej wydajności z wielkością całego modułu. Obecnie na rynku fotowoltaiki dostępne są moduły PV o mocy nominalnej 270 W-400 W i dwustronne (bificial) o mocy od 400 do ponad 500 W.

2. Kwestii temperatury otoczenia i uzysku ogniwa – moc nominalną modułu PV wyznacza się w warunkach tzw. standard test cel – STC. Odpowiadają one temperaturze modułu, wynoszącej 25 st. C oraz nasłonecznieniu 1000 W/m2 – to właśnie przy takich parametrach pogodowych panele PV wykorzystują bowiem cały swój potencjał i pracują z maksymalną mocą. Temperatura wyższa, niż ta określona w STC, powoduje natomiast spadek ich wydajności – średnio o 0,4% przy każdym kolejnym stopniu C powyżej. Można zatem wywnioskować, że najlepszymi warunkami do optymalnego działania paneli są: niska temperatura otoczenia oraz dobre nasłonecznienie. Montowane na terenie naszego kraju instalacje fotowoltaiczne uzyskują najlepsze wyniki w okresie wiosennym i letnim. Dzieje się tak, ponieważ klimat w Polsce jest umiarkowany, a zatem temperatury w okresie wiosenno-letnim nie są zbyt wysokie, a przy tym liczba słonecznych dni jest zadowalająca – dzięki temu parametry wydajnościowe paneli PV są na dobrym poziomie.

3. Ustawienia modułów – aby uzyskać optymalną energię fotowoltaiczną, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu panelu, a zatem w kierunku na południe. Pozwala to na wygenerowanie przez panel PV 100% jego możliwości. Przy innych ustawieniach kształtuje się to następująco: wschód-zachód powoduje zmniejszenie o ok 85% (nadal dobry wynik!), południowy wschód i południowy zachów to sprawność modułów na poziomie ok. 95%.

4. Należy pamiętać, że – mimo iż fotowoltaika działa przez cały rok – nie zawsze jest wydajna w całym zakresie swoich możliwości. Najlepiej pracuje, kiedy niebo jest bezchmurne. Biorąc pod uwagę cały rok – dach otrzymuje przeciętnie około 3 godzin pełnego nasłonecznienia w ciągu każdego dnia. Słońce najdłużej oświetla dachy w okresie od marca do października. Słabe nasłonecznienie występuje natomiast w okresie od listopada do lutego. Moduł, dysponujący mocą nominalną na poziomie 300 Wp wytworzy średnio 300x3 godziny = 900 Wh energii dziennie. W skali roku będzie to wynik pomnożony przez 365 dni, a więc: 328 kWh (z jednego modułu PV o mocy 300W).

Jak dobrać wielkość instlacji

W celu zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej należy wykonać następujące kroki:

1. Określić miejsce instalacji PV – powinno znajdować się tak, by instalacja ustawiona była na południe, południowy wschód lub południowy zachód. By uzyskać optymalną ekspozycję na światło słoneczne, instalacja powinna być natomiast nachylona pod kątem 20-45 stopni. Miejsce należy wybrać tak, by nie znajdowały się w pobliżu żadne elementy zacieniające.
2. Dokonać pomiaru przestrzeni montażowej oraz zweryfikować stan pokrycia dachowego – jest to krok, niezbędny do dalszych prac, obejmujących zaprojektowanie rozmieszczenia modułów w określonej przestrzeni montażowej.
3. Przeprowadzenie audytu rachunków za energię elektryczną – to na jego podstawie określa się bowiem roczne zużycie prądu w budynku. Tym samym na każde zużyte 1000 kWG energii rocznie przyjmuje się 1kWp instalacji PV. Kalkulacja powinna także objąć upusty prosumenckie. Jeżeli chodzi o instalacje poniżej 10 kWp, to za każdy wyprowadzony 1 kWh energii do sieci można odebrać 0,8 kWh energii elektrycznej. W przypadku instalacji od 10 do 50 kWp będzie to 0,7 kWh energii elektrycznej, pochodzącej od operatora energetycznego.

Inwerter

Za przetwarzanie i przekształcanie powstającej w modułach fotowoltaicznych energii w postaci prądu i napięcia stałego na energię elektryczną w postaci prądu i napięcia zmiennego o parametrach odpowiadających sieci niskiego napięcia (230/240 V 50 Hz) odpowiadają właśnie inwertery fotowoltaiczne.

-Inwerter solarny 3 fazowy – trójfazowe falowniki fotowoltaiczne są jednymi z najpopularniejszych typów spośród urządzeń do przetwarzania prądu stałego w zmienny. Ten trójfazowy inwerter przeznaczony jest do fotowoltaiki o mocy wyższej niż kilka kW.

-Inwerter solarny 1 fazowy – jednofazowe falowniki fotowoltaiczne – w odróżnieniu od trójfazowego – wykorzystywane są w instalacjach, dysponujących niewielką mocą rzędu do 2-3 kW. Warto nadmienić, że istotne jest wybranie odpowiedniej (najbardziej obciążonej) fazy, gdyż inwerter fotowoltaiczny jednofazowy obsługuje tylko jedną fazę.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

- Wykluczone jest montowanie instalacji fotowoltaicznych na dachach z eternitu, papy i wszędzie tam, gdzie znajdują się jakiekolwiek materiały łatwopalne.
- Konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń przepięciowych i prądowych, które zapewnią bezpieczeństwo instalacji podczas wyładowań atmosferycznych oraz w przypadku wystąpienia tzw. łuku elektrycznego na instalacji.
- Istotne jest zastosowanie do montażu tylko certyfikowanego okablowania, przeznaczonego do konkretnej instalacji fotowoltaicznej.
- Ekipa montażowa powinna z należytą starannością i precyzją wykonać montaż instalacji PV.

Spełnienie powyższych warunków zapewni bezpieczeństwo zarówno samej instalacji, jak i korzystającym z niej domownikom.

Dotacje

Warto wiedzieć o możliwości pozyskania dotacji rzędu do 5000 zł z programu „Mój Prąd”, skierowanego do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Program przewiduje sfinansowanie montażu instalacji PV o mocy 2-10 kW. Istnieje także możliwość odliczenia kosztu instalacji fotowoltaicznej od podatku, dzięki uldze termomodernizacyjnej. Należy wykazać poniesienie tych kosztów w najbliższym podatku PIT za rok, w którym zdecydowaliśmy się zainstalować fotowoltaikę. W przypadku skorzystania przez inwestora indywidualnego z dofinansowania w programie „Mój Prąd” należy pomniejszyć kwotę odliczenia o rzeczoną dotację – bez przeszkód można jednak skorzystać zarówno z programu „Mój Prąd”, jak i z ulgi termomodernizacyjnej. Wiele gmin oferuje także lokalne programy dofinansowań w zakresie montażu fotowoltaiki, co niekiedy pozwala uzyskać nawet do 100% zwrotu kosztów kwalifikowanych. Wszelkie informacje są zazwyczaj publikowane na stronach internetowych gmin i miast – to tam warto poszukiwać informacji na ten temat.

Dlaczego fotowoltaika dla domu się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej opłacalne z następujących powodów:

1. Odbiorca indywidualny może być prosumentem. Co to oznacza? Prosument to ktoś, kto produkuje energię elektryczną i wykorzystuje ją na własne potrzeby, nadwyżki zaś przekazując do sieci energetycznej. Nie jest mu wówczas potrzebna żadna bateria do magazynowania prądu, ponieważ to operator dysponuje magazynem energii. Jest to niezwykle korzystna sytuacja. Nadwyżki, przekazane przez prosumenta do operatora w okresie wiosenno-letnim mogą być bowiem odebrane w okresach mniejszego nasłonecznienia (jesień-zima).
2. Niesłabnąca popularność instalacji fotowoltaicznych powoduje rozwój technologii, a w konsekwencji spadek cen. Warto nadmienić, że kilka ostatnich lat przyniosło rekordowe wręcz zainteresowanie tą formą wytwarzania energii elektrycznej i to nie tylko wśród potencjalnych klientów, lecz także zawodowych montażystów systemów elektrycznych.
3. Ceny energii nieustannie rosną, powodując coraz wyższe rachunki za energię z roku na rok. Dotyczy to zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców, zakładów produkcyjnych i rolników. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych i zakładach produkcyjnych mogłoby przynieść pozytywne efekty – spadek cen usług i produktów, a przede wszystkim żywności.
4. Instalacja fotowoltaiczna może być urządzeniem, zapewniającym kompleksową obsługę domostwa w zakresie: pozyskiwania darmowego prądu, ale też ogrzewania (za pomocą urządzeń grzewczych, zasilanych elektrycznie).

Ogrzewanie domu fotowoltaiką - koszt

Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła z pewnością generuje znacznie większe nakłady inwestycyjne na samym początku. W przypadku domku jednorodzinnego możemy mówić o ok. 40- 70 tys. zł. Warto jednak pamiętać o wspomnianych wcześniej możliwościach, takich jak: dofinansowanie, dopłata oraz ulga termomodernizacyjna. Są to dokładnie:

-Program „Czyste Powietrze”, oferujący dofinansowanie do pompy ciepła w kwocie do 27 tys. zł.
-Program „Mój Prąd”, oferujący inwestorom indywidualnym dopłatę 5000 zł do każdej instalacji PV.
-Ulga termomodernizacyjna, dająca możliwość odpisania kosztów instalacji pompy ciepła i PV od podatku PIT (w wymiarze 18% lub 32%).

Fotowoltaika dla firm

Każdy przedsiębiorca – niezależnie od rodzaju i wielkości biznesu oraz gałęzi gospodarki, w jakiej działa – poszukuje sposobu obniżenia generowanych przez firmę kosztów.

Warto zastanowić się nad zastosowaniem w firmie fotowoltaiki – zamontowane na dachu lub gruncie firmy panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, zamieniany następnie przez inwerter w prąd zmienny. Po przejściu przez rozdzielnię prąd zasili wszelkie sprzęty elektroniczne, nadwyżka będzie zaś odprowadzona do sieci. Ponadto montaż instalacji fotowoltaicznej do 50 kWp nie wymaga żadnych pozwoleń. To do ciebie – jako do przedsiębiorcy – należy decyzja o wykorzystaniu możliwości, które pozwolą zredukować niepotrzebne koszty i rozwijać biznes. Warto mieć na uwadze, że nowoczesne firmy sięgając po innowacyjne i przyszłościowe rozwiązania, zwiększają swój prestiż oraz robią krok przed swoją konkurencję. Do podjęcia decyzji o zastosowaniu takiego systemu w firmie przyczyniają się także czynniki, takie jak: rosnące ceny energii, względy ekologiczne, a także trendy w dziedzinie nowych technologii, za którymi firmy muszą podążać. Istotną informacją jest to, że od lipca 2019 roku każdy przedsiębiorca ma prawo rozliczać się na takich samych zasadach, jak prosument. Może zatem magazynować nadwyżki wyprodukowanego prądu w sieci energetycznej, nic nie tracąc. Jako przedsiębiorca zyskuje zaś możliwość sprzedania owych nadwyżek do zakładu energetycznego.