Odnawialne Źródeła Energii Częstochowa


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA CZĘSTOCHOWA

Pompa ciepła należy do urządzeń chłodniczych. Do wytwarzania energii cieplnej wykorzystuje wodę, powietrze albo grunt. Dzięki tej energii można ogrzać zarówno dom, jak i wodę użytkową do codziennych czynności. Taka pompa nadaje się również do podgrzewania wody w basenie. Decydując się na jej integrację z modułami fotowoltaicznymi, można cieszyć się zarówno darmowym prądem, jak i niskimi kosztami ogrzewania domu.

pompy ciepła ekoi czestochowa

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pomp ciepła. W zależności od modelu, mogą one służyć do ogrzewania samej wody użytkowej bądź domu, jednak istnieją także pompy, które spełniają obie funkcje jednocześnie i właśnie te są najchętniej wybieranymi przez inwestorów.

Powietrzne pompy ciepła wytwarzają energię z pomocą powietrza zewnętrznego. Sprawdzają się o każdej porze roku, również przy ogrzewaniu podłogowym.

Gruntowe pompy ciepła mogą być montowane tylko na terenie, który spełnia określone warunki geologiczne. Istotna jest także powierzchnia działki oraz znajdujący się na niej zbiornik wodny. Wyróżnia się tutaj pompy z poziomym lub pionowym wymiennikiem ciepła.

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowe pompy ciepła działają z wykorzystaniem energii gruntu, bądź też zbiornika wodnego. W taki sposób generują energie cieplną. Warto zaznaczyć że są bardzo efektywne, o wiele bardziej od pomp wykorzystujących zasoby powietrzne. Ze względu na to, że pompy te mają bardzo dużą moc, zazwyczaj stosowane są jako główne źródło ciepła w budynkach gdzie zainstalowany jest tradycyjny system grzejnikowy. To czy taka pompa może być wykorzystywana w danym miejscu zależne jest od warunków geologicznych, oraz od tego jak duża jest działka. Nie trudno więc wywnioskować, że nie wszędzie takie pompy dobrze się sprawdzą. Gruntowe pompy ciepła można podzielić na kilka różnych rodzajów:

- z wymiennikiem ciepła poziomym – w tym przypadku dolne źródło zasilania całej pompy znajduje się około 2-3 metry pod powierzchnią zbiornika wodnego, bądź gruntu. Takie pompy wymagają odpowiedniej, dość dużej wielkości działki
- z wymiennikiem ciepła pionowym – wymiennik ciepła jest instalowany w pozycji pionowej na głębokości aż 100 metrów. Taka pompa nie zajmuje dużo miejsca na działce, jednak wymaga zbadania gruntu i wykonania specjalnych odwiertów

Zalety korzystania z pomp ciepła

Istnieje kilka korzyści, dzięki którym zainteresowanie pompami ciepła jest coraz większe. Należą do nich:

-niski koszt eksploatacji
-duża wydajność, również przy niekorzystnej pogodzie
-łatwy montaż
-duża żywotność systemu
-estetyka całej instalacji
-możliwość starania się o dofinansowanie całej inwestycji

Aby pompa ciepła działała efektywnie i korzystnie, konieczne jest uwzględnienie mocy oraz współczynnika COP określającego ilość wytworzonych kWh energii cieplnej z jednej kWh energii elektrycznej.

Na jaką pompę ciepła się zdecydować?

Pompy ciepła to rozwiązania ekologiczne. Jeżeli pompa zostanie prawidłowo dobrana, będzie można pokryć w całości zapotrzebowanie na energię cieplną w domu przy niewielkich nakładach finansowych. Przy wyborze konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników, takich jak:

-powierzchnia budynku
-zapotrzebowanie domu na energię cieplną
-liczba mieszkańców
-inne urządzenia grzewcze
-specyfika temperatury otoczenia

Współczynnik biwalentności - obliczanie mocy grzewczej

Współczynnik biwalentności to parametr służący do określenia zapotrzebowania na energię cieplną, jaką ma dostarczyć pompa ciepła. Urządzenie to jest w pełni zautomatyzowane i zapewnia płynność w dostarczaniu energii. Nie trzeba zatem magazynować opału. Przy rosnących cenach tego typu paliw, zastosowanie pompy ciepła jest coraz częściej wybieranym źródłem ciepła w nowych domach.




REKUPERACJA CZĘSTOCHOWA

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła ze zużytego powietrza, które z kolei służy do ogrzania powietrza świeżego dostarczanego do pomieszczenia. Taka wentylacja mechaniczna eliminuje również zanieczyszczenia w postaci pyłu, kurzu, czy alergenów oraz jest w stanie przez 24 godziny na dobę wentylować pomieszczenia naszego domu zachowując w nim świeże powietrze.

rekuperacja ekoi czestochowa

Działanie rekuperatora

Rekuperator pozwala na redukcję kosztów poniesionych na ogrzewanie. Odzyskuje on bowiem ciepło w procesie wentylacji, którym ogrzewa świeże powietrze. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewaniu.

Najlepsze zastosowanie rekuperacji.

Wentylacja mechaniczna przynosi najlepsze efekty w kilku istotnych pomieszczeniach. Mowa tutaj o:

-Pokoju dziecięcym - eliminacja kurzu, czy alergenów poprawia jakość powietrza dostarczanego dziecku.
-Salonie z otwartą kuchnią - redukcja zanieczyszczeń, jak i przykrych zapachów zmniejsza ich przedostawanie się do pozostałych pomieszczeń w domu.
-Pomieszczeń bez okien - odświeża powietrze w niewielkich kuchniach, łazienkach, czy nawet garderobach.

Zalety rekuperacji w domu

Eliminacja zanieczyszczeń
Rekuperator bardzo skutecznie usuwa alergeny, kurz, pyłki z pomieszczeń. W razie problemów ze zdrowiem dróg oddechowych takie rozwiązanie z pewnością poprawi jakość powietrza w domu.

Redukcja nieprzyjemnych zapachów
Zapachy w domu mogą mieć różne podłoże. Dzięki rekuperatorowi można cieszyć się nieustannie świeżym powietrzem napływającym do wszystkich pomieszczeń.

Oszczędność
Rekuperator jest urządzeniem, które zwiększa oszczędności w ogrzewaniu nawet o 30%. Oczywiście wpływ na wysokość rachunków ma także kilka innych czynników




FOTOWOLTAIKA CZĘSTOCHOWA

W jaki sposób działa pozyskiwanie energii z promieni słonecznych? Panele fotowoltaiczne posiadają ogniwa wyposażone w krzem. Jest to materiał przewodnikowy, który przyczynia się do wprawienia w ruch wolnych elektronów. To sprawia, iż następuje przepływ prądu stałego. Z pomocą inwertera jest on konwertowany na prąd zmienny zdatny do zastosowania w instalacjach elektrycznych. Co składa się na instalację PV? Są to:

-okablowanie
-konstrukcja do montażu
-inwerter
-moduły fotowoltaiczne
-zabezpieczenia systemowe

fotowoltaika ekoi czestochowa

Efektywność instalacji fotowoltaicznej

Określenie mocy, jaką może wytworzyć panel fotowoltaiczny, zależy przede wszystkim od:

-mocy nominalnej
-wydajności każdego panelu (każdy składa się zazwyczaj z 60 ogniw)
-temperatury otoczenia w korelacji z wykorzystaniem ogniw
-ustawienia poszczególnych modułów

System fotowoltaiczny działa przez cały rok. Jego wydajność zależy jednak od nasłonecznienia. Przy ustawieniu modułów na południe można liczyć nawet na 95% wydajności.

Wielkość instalacji - jak dokonać wyboru?

Przed zakupem i montażem całej instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest sprawdzenie kilku istotnych kwestii.

Pierwszą z nich jest lokalizacja instalacji PV. Najlepszym sposobem na zwiększenie wydajności jest ulokowanie jej w kierunku południowym pod kątem 20- 45 stopni.

Drugi krok to dokonanie pomiaru przestrzeni przeznaczonej do montażu.Dzięki temu łatwiej będzie zaprojektować cały system i jego rozmieszczenie.

Ostatnim etapem jest przeprowadzenie analizy wydatków na energię elektryczną. W ten sposób określi się zużycie prądu, jak i ilość energii, na jaką oczekuje się w czasie pracy montowanej instalacji.

Inwertery fotowoltaiczne

Inwerter odpowiada za przetwarzanie i przekształcanie energii tworzonej w modułach fotowoltaicznych. Mowa tutaj o zmianie prądu i napięcia ze stałego na zmienną. Istnieją dwa rodzaje inwerterów solarnych.

Inwerter solarny jednofazowy - jest stosowany w niewielkich instalacjach, w których wykorzystuje się moc na poziomie 2-3 kW.

Inwerter solarny trójfazowy - jest dedykowany do fotowoltaiki o znacznie wyższej mocy.

Jak zabezpieczyć całą instalację?

Najważniejsze w całej instalacji oprócz jej sprawności jest także bezpieczeństwo. Montaż nie może zatem odbywać się na łatwopalnym podłożu, takim jak papa lub dach z eternitu. Konieczne jest także zastosowanie zabezpieczenia przepięciowego i prądowego. Do instalacje niezbędne jest ponadto okablowanie z certyfikatem, dedykowane do tego rodzaju systemów.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

Jednym z programów dla osób zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną jest Program „Mój Prąd”. Przeznaczony jest on dla osób, które pragną wytwarzać energię elektryczną na własny użytek. Wysokość dofinansowania sięga 5 tysięcy złotych na montaż.

Instalacja może być także odliczona od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Wiele gmin oferuje również lokalne programy na dofinansowanie montażu - można uzyskać wtedy nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.

Opłacalność systemu fotowoltaicznego

Warto zastanowić się, dlaczego takie rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez Polaków.

Użytkownik indywidualny jest Prosumentem. Nadwyżkę wyprodukowanej energii może oddawać do elektrowni oraz odbierać 80% z niej w sezonie jesiennym i zimowym.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny za energię, a także obecne dofinansowania, instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją zwracającą się już po 5-6 latach.

Koszty ogrzewania budynku - z fotowoltaiką

Inwestycja w taką instalację jest początkowo dosyć wysoka. Przykładowo taki system dla domu jednorodzinnego może kosztować około 50 tysięcy złotych. Dlatego warto skorzystać z dofinansowania.

Program „Czyste Powietrze” - jest skierowany do osób poszukujących dofinansowania do pompy ciepła nawet do 27 tys. zł.

Program „Mój Prąd” - to dopłata w wysokości 5 tysięcy złotych do instalacji PV.

Ulga termomodernizacyjna - to możliwość odpisania kosztów instalacji pompy ciepła oraz PV w corocznym rozliczeniu PIT.

Koszty ogrzewania budynku przy pomocy fotowoltaiki

Na samym początku instalując pompę ciepła z fotowoltaiką oczywiście koszty są większe niż przy samej instalacji fotowoltaicznej. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego to wydatek około 60 tysięcy zł. Oczywiście należy pamiętać o tym, że istnieją liczne dofinansowania i ulgi podatkowe, między innymi:

- program czyste powietrze – dofinansowanie pompy ciepła w wysokości od 20% do 90%
- program 'Mój Prąd' – dopłata dla osób indywidualnych – do 5000 zł
- ulga termomodernizacyjna – daje możliwość odpisania kosztów całej instalacji w wymiarze 18 lub 32%.

Fotowoltaika w przedsiębiorstwach

Zastosowanie systemu fotowoltaicznego do 50 kWp nie wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych pozwoleń. Dzięki niej można zasilać cały sprzęt elektryczny w firmie, a nadwyżki oddawać do elektrowni. Działanie jako prosument jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla biznesu.

Optymalizowanie mocy w panelach fotowoltaicznych

Optymalizator to przetwornik prądu stałego, które ma za zadanie zmaksymalizować pozyskiwanie energii. Przyczynia się również do regulacji napięcia i utrzymywanie go na stałym poziomie.