Odnawialne Źródeła Energii Jaworzno


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA JAWORZNO

Pompy ciepła w swojej pracy korzystają z zasobów takich jak woda, powietrze czy też grunt. Pompa może generować energię cieplną, którą spożytkować można do ogrzewania pomieszczeń w budynku (C.O), czy też podgrzewania wody (C.W.U). Co ważne, pompy ciepła mogą działać jako jedyne źródło ciepła, bądź działać obok innego urządzenia grzewczego takiego jak np. kocioł gazowy. Pompy ciepła swoje zastosowanie znajdą też do podgrzewania wody na przykład w zbiornikach wodnych, takich jak basen. Pompy zasilane są energią elektryczną, która może być brana np. z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli używamy takiego zestawu to możemy wygenerować zarówno prąd jak i ogrzewanie dla domu – ekologicznie i całkowicie za darmo.

pompy ciepła ekoi jaworzno

Aktualnie dostępne są pompy ciepła zarówno do ogrzewania oraz podgrzewania c.w.u., ale też do samej wody (c.w.u). Pompy przeznaczone do samej wody posiadają w zestawie zasobnik którego zadaniem jest utrzymanie temperatury wody w zbiorniku. Zależnie od rodzaju pompy, mogą one spełniać funkcję chłodzącą lub grzewczą. Istnieją też pompy które posiadają obie opcje jednocześnie.

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła 'powietrze-woda' korzystają z powietrza z zewnątrz jako z źródła do generowania energii cieplnej w domu (lub chłodzenia). Montowane mogą być właściwie w każdym budynku, są równie wydajne przez cały rok, bez względu na pogodę. Są świetne jako źródło ciepła przy zamontowanym w domu ogrzewaniu podłogowym.

Pompy ciepła gruntowe

Ten typ pomp ciepła korzysta z energii gruntu bądź z zbiornika wodnego by generować energię cieplną. Mają bardzo wysoką efektywność, szczególnie porównując je do innych powietrznych odpowiedników. Gruntowe pompy mają zazwyczaj bardzo dużą moc, są stosowane najczęściej jako główne źródło ciepła, zazwyczaj w budynkach gdzie ciepło rozprowadzane jest systemem grzejnikowym. O tym, czy taka pompa może być użyta w danym miejscu decydują warunki geologiczne podłoża albo zbiornika wodnego. Duże znaczenie ma też wielkość działki. Wśród pomp gruntowych wyróżnić można pompy:

- z poziomym wymiennikiem ciepła (dolne źródło zasilania pompy w tym przypadku umiejscowione jest około 2-3 metry pod powierzchnią ziemi bądź zbiornika wodnego, taki rodzaj pompy wymaga dość dużej działki)

- z pionowym wymiennikiem ciepła (wymiennik jest w tym przypadku montowany pionowo na głębokości 100 metrów, taka instalacja wiąże się z badaniami geologicznymi i robieniem odwiertów, jednak nie potrzebuje dużej działki)

Korzyści pomp ciepła:

- spora oszczędność finansowa dzięki dotacji oraz niskie koszty eksploatacji instalacji
- duża wydajność bez względu na panującą pogodę
- możliwość dofinansowania całej inwestycji, np. z Programu Czyste Powietrze
- całkowita automatyzacja systemu, duży komfort używania
- długa żywotność i niezawodność
- możliwość połączenia z istniejącym już w budynku systemem grzewczym
- nieskomplikowany montaż
- system przyjazny dla środowiska

Jest kilka parametrów na które trzeba zwrócić uwagę by dobrze wybrać pompę ciepła, najważniejsze z nich to moc i współczynnik COP. Wspomniany współczynnik to metoda określenia ile kWh energii cieplnej jest w stanie wytworzyć wskazana pompa z 1kWh energii elektrycznej. Z powietrznymi pompami ciepła sprawa wygląda tak, że ich działanie i wydajność jest dość mocno zależna od pogody panującej na zewnątrz, oraz od temperatury wody którą chcemy osiągnąć w instalacji CO.

Wybór pompy ciepła

Dobry wybór pompy ciepła to podstawa, jeśli chcemy pokryć całe zapotrzebowanie cieplne budynku oraz oszczędnie podejść do całego tematu. Pompa ciepła to zawsze bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, jednak jeśli będzie ona źle dopasowana może ona generować niepotrzebne nadwyżki w rachunkach. Właśnie dlatego dobór odpowiedniej pompy to tak ważna rzecz. Dobierając pompę trzeba zwrócić uwagę na czynniki takie jak powierzchnia domu, liczba osób zamieszkujących, sposób ocieplenia ścian i dachu a także rodzaj używanych urządzeń grzewczych

Współczynnik biwalentności

Obliczając moc grzewczą pompy zazwyczaj bierze się pod uwagę też współczynnik biwalentności (Kb). To parametr którym określa się jak pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie cieplne całego budynku. W przypadku gdy pompa ciepła ma być używana jako jedyne źródło ciepła, to kb równa się 1. Jeśli pompa ma współpracować jeszcze z innymi, dodatkowymi źródłami ciepła to współczynnik odpowiednio się zmienia. Przykładowo – jeśli pompa ma pokryć zapotrzebowanie cieplne w 70%, to współczynnik biwalentności wynosi wtedy 0,7. Pompa ciepła to bezobsługowa, automatyczna i płynna praca całego systemu grzewczego. Dzięki niej mamy gwarancję stałej temperatury w budynku, przy czym nie trzeba zajmować się żadnymi sprawami takimi jak magazynowanie opału. Potencjalnych klientów którzy zainteresowani są takimi pompami bardzo często zniechęcają dość wysokie koszty jakie trzeba ponieść przy instalacji systemu. Rosnące ceny opału, ponoszone koszty eksploatacyjne sprawiają jednak, że instalacje z pompami ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej opłacalne a cały koszt zwraca się w krótszym czasie. Dodatkowo każdy kto zainwestuje w pompę ciepła może starać się o liczne dofinansowania, między innymi z programu Czyste Powietrze, a także otrzyma zwrot podatku – ulga termomodernizacyjna.

Podsumowanie

W związku z coraz większą świadomością ekologii wiele osób odchodzi od tradycyjnych form ogrzewania opartych o paliwa kopalne. Branża technologii w odnawialnych źródłach energii bardzo mocno się rozwija przez co urządzenia są coraz tańsze i coraz bardziej wydajne. Przy budowaniu domu od podstaw, szczególnie pompy ciepła są bardzo praktyczne – nie musimy brać pod uwagę projektowania kotłowni, czy dodatkowych kominów. Pompy ciepła to świetne rozwiązanie z wielu względów i każdy kto stoi przed wyborem źródła ciepła powinien dobrze przemyśleć właśnie tę opcję.




REKUPERACJA JAWORZNO

Rekuperacja to innymi słowy mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła – coraz częściej jest stosowana w nowych budynkach, ze względu na o wiele lepszą wydajność od wentylacji grawitacyjnej. Dzięki takiemu systemowi ogrzewanie domu jest tańsze – świeże powietrze które dostarcza się do pomieszczeń częściowo jest już ogrzane przez powietrze, które wyrzuca się z budynku. Cały proces wymiany przeprowadzany jest w wymienniku. Wentylacja mechaniczna ma możliwość regulacji ilości powietrza które dostarczamy do budynku, to duża zaleta której nie uświadczymy w przypadku standardowych wentylacji grawitacyjnych. Kolejnymi zaletami systemu wentylacji mechanicznej jest też możliwość odzysku ciepła, oraz pozbywanie się zanieczyszczeń z powietrza.

rekuperacja ekoi jaworzno

Co to jest rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które odzyskuje ciepło z wentylacji. W wielu przypadkach spore koszty ogrzewania biorą się też z strat ciepła spowodowanych wentylacją. Do pomieszczenia wentylacją wpływa zimne powietrze które musi zostać ogrzane. Ciepłe powietrze wylatuje taką samą drogą! Tak obrazując całą sytuację, łatwo jest sobie wyobrazić jak potrzebny jest rekuperator. Zawarty w rekuperatorach Karino wymiennik spiralny skutecznie odzyskuje nawet do 95% utraconego przy wentylacji grawitacyjnej ciepła.

Gdzie sprawdzi się rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może zostać zamontowana bez problemu w każdym nowo budowanym domu. Domy, które przechodzą gruntowny remont również nadają się do instalacji całego systemu. Jeżeli chodzi o pomieszczenia, projekt najczęściej obejmuje wszystkie pomieszczenia mieszkalne, w niektórych z nich rekuperacja przyniesie szczególnie dobry efekt, między innymi:

- w pokoju dziecięcym – w takich pomieszczeniach zawsze dba się bardziej o jakość powietrza, przez co rekuperacja bardzo dobrze się sprawdzi – zapewni stały dopływ świeżego powietrza bez wszelkich zanieczyszczeń.
- salon połączony z kuchnią – gotując w kuchni często mamy do czynienia z przeróżnymi zapachami, a które nie są mile widziane w salonie. Rekuperator poradzi sobie z nimi bez większego problemu.
- pomieszczenia bez okien – wszelkie przedpokoje czy garderoby, gdzie nie mamy okien bardzo często są dość duszne. Rekuperator może do nich w łatwy i szybki sposób doprowadzić świeże powietrze. To właściwie jedyne rozwiązanie w takich przypadkach.
- łazienka - wentylacja mechaniczna skutecznie odprowadzi całą wilgoć np. po kąpieli.

Korzyści z rekuperacji

Rekuperacja niesie ze sobą bardzo dużo korzyści, warto je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji – z pewnością je ułatwią.

Brak zanieczyszczeń
Rekuperacja oczyszcza wpuszczane do pomieszczeń powietrze, to nieoceniona zaleta szczególnie dla osób które mają problemy zdrowotne – alergię czy astmę. Zanieczyszczeń w powietrzu jest dużo i to właściwie o każdej porze roku – wiosną i latem są to pyłki i alergeny, z kolei jesienią i zimą pojawia się smog.

Brak niechcianych zapachów
Mając w domu zwierzęta czy często gotując z pewnością czasem mamy problem z niechcianymi zapachami, których musimy pozbywać się przez częste wietrzenie pomieszczeń. Rekuperacja sprawi, że takie zapachy w automatyczny sposób będą znikać z naszych pomieszczeń. To świetnie oczyści atmosferę w domu.

Oszczędność
To właściwie największa zaleta. Używając rekuperacji zamiast wentylacji grawitacyjnej, zaoszczędzić można nawet do 30% kosztów ogrzewania. To bardzo dużo przy tak małej zmianie. Oczywiście kwoty jakie zaoszczędzimy mogą być różne, zależą od czynników takich jak pogoda panująca na zewnątrz oraz rodzaj i efektywność naszego źródła ciepła.

Podsumowanie

Rekuperator jest bardzo użytecznym urządzeniem, dodatkowo sprzyjającym oszczędnościom. Poza oszczędnościami poprawia też komfort mieszkania, oraz bardzo dobrze wpływa na zdrowie mieszkańców.




FOTOWOLTAIKA JAWORZNO



Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, wiele osób przez to zaczyna zastanawiać się nad instalacją dla siebie. Działanie paneli jest dosyć proste, wystarczy pojąć to jak przebiega proces generowania energii elektrycznej w ogniwach fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne działają na zasadzie zjawiska fotoelektrycznego. Głównym elementem ogniw jest krzem, który pod wpływem światła ujawnia właściwości elektryczne.

fotowoltaika ekoi jaworzno

Foton, czyli najmniejsza jednostka światła, w momencie gdy pada na ogniwo krzemowe wprawia w ruch wolne elektrony krzemu i w taki sposób generuje się przepływ prądu elektrycznego. Prąd stały wyprodukowany w taki sposób w panelach fotowoltaicznych musi być zmieniony na prąd zmienny, który może być swobodnie używany w instalacji elektrycznej. Konwertowanie prądu odbywa się w inwerterze, który zawsze znajduje się przy instalacji fotowoltaicznej. Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, inwertera, kabli, systemów zabezpieczających oraz solidnej konstrukcji montażowej.

Ile energii generuje fotowoltaika?

To ile energii może wygenerować instalacja fotowoltaiczna jest zależne od kilku rzeczy, między innymi

- Od wydajności pojedynczego panelu i jego mocy nominalnej – klasyczne, standardowe moduły fotowoltaiczne które mają wymiar 160x100 cm składają się z 60 ogniw. To jak sprawny jest cały panel zależne jest od wydajności jednego ogniwa. Nowoczesne najczęściej używane ogniwa mają sprawność na poziomie około 17-26%, łącząc ich wydajność z wielkością całego modułu otrzymujemy moc całego panelu.

- Od temperatury otoczenia – temperatura otoczenia ma duży wpływ na uzysk ogniwa. Moc nominalna modułu zawsze jest wyznaczana na podstawie standardowej pogody (przyjęto 25 stopni Celsjusza i nasłonecznienie na poziomie 1000 W/m2). Tylko przy takiej pogodzie ogniwa mają wydajność maksymalną. Przy wyższej temperaturze wydajność zmniejsza się mniej więcej o 0,4% z każdym stopniem powyżej 25 stopni. Statystycznie w Polsce najlepsze wyniki instalacje fotowoltaiczne osiągają wiosną i latem.

- Ustawienie paneli fotowoltaicznych – najlepsze osiągnięcia panel uzyskuje, kiedy skierowany jest na południe, wtedy jest w stanie generować 100% energii. Przy innych ustawieniach ilość energii generowanej odpowiednio spada – przy kierunku wschód-zachód to około 85% możliwości, a przy południowym-wschodzie i południowym-zachodzie – 95.

- Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok, tylko nie zawsze jest w stanie działać na sto procent. Najlepszą wydajnością cieszy się przy bezchmurnym niebie. Statystycznie zakłada się że w Polsce instalacja umiejscowiona na dachu dostaje około 3 godzin pełnego słońca na dzień, w przeciągu całego roku. Moduł o nominalnej mocy 300Wp dziennie więc wytwarza około 900Wh. Przy takich osiągach przez cały rok jeden moduł może wygenerować 328 kWh.

Jak wybrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Projektując instalację fotowoltaiczną od zera trzeba zacząć od kilku podstawowych kroków.
Po pierwsze wybrać trzeba miejsce na instalację. Warto brać pod uwagę że najlepiej by instalacja była ustawiona na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód. Dodatkowo nachylenie paneli to najlepiej kąt 20-45 stopni. Następnie, jeśli instalacja znajdować się ma na dachu, bardzo ważne jest sprawdzenie pokrycia dachowego. Kolejna sprawa to dokładny audyt rachunków za prąd, na których podstawie można określić dokładnie zużycie prądu. Dzięki temu będziemy w stanie dokładnie policzyć jak duża instalacja jest nam potrzebna.

Inwertery fotowoltaiczne

Są to urządzenia które przekształcają energię powstałą w panelach jako prąd i napięcie stałe, w prąd zmienny który bezpiecznie używać można w budynku. Istnieją dwa rodzaje inwerterów które montowane są w instalacjach. Inwerter solarny 3 fazowy – najpopularniejszy typ urządzenia który przetwarza prąd stały w zmienny. Jest najczęściej stosowany do instalacji większej niż kilka kW. Inwerter solarny 1 fazowy – to inwerter przeznaczony do małych instalacji o mocy rzędu 2-3 kW.

Jak dobrze zabezpieczyć instalacje?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by nie montować fotowoltaiki na podłożach łatwopalnych – na przykład na dachach wykonanych z eternitu, czy papy. Bardzo ważne są zabezpieczenia prądowe i przepięciowe, które zabezpieczają instalację między innymi przed wyładowaniami atmosferycznymi. W trakcie montażu należy zadbać o to, by okablowanie było certyfikowane i dedykowane takim instalacjom. Tylko profesjonalny i dokładny montaż instalacji może dać nam gwarancję bezpieczeństwa i bezawaryjności na lata.

Dotacje do fotowoltaiki

Jedną z najważniejszych dotacji którą można pozyskać na instalacje fotowoltaiczną jest program 'Mój Prąd', dofinansowanie które można otrzymać jest w wysokości do 5000 zł. Instalację fotowoltaiczną można też odliczyć od podatku na podstawie ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo wiele miast, gmin i powiatów prowadzi lokalne programy dofinansowań, o których informacje znaleźć można na stronach tych instytucji.

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne opłacają się właściwie coraz bardziej. Wpływa na to kilka różnych czynników, między innymi:

- będąc indywidualnym odbiorcą, można być prosumentem – czyli osobą która produkuje energię elektryczną z źródeł odnawialnych na własny użytek, a nadwyżki które u niej występują oddaje do sieci energetycznej. To bardzo korzystna sytuacja, bo nadwyżki zdarzają się w ciepłych miesiącach, a odebrać możemy je w miesiącach zimowych, gdzie słońca jest o wiele mniej
- coraz większa popularność fotowoltaiki sprawia że zainteresowanie rozwojem technologii, która umożliwia nam coraz wyższe uzyski z paneli, w bardzo szybkim tempie rośnie, dzięki temu ceny za 1kwp uzysku energii stają się z miesiąca na miesiąc niższe
- ceny energii rosną z roku na rok. Generują więc wyższe koszty co za tym idzie instalacje fotowoltaiczne o wiele szybciej się zwracają
- dzięki instalacji fotowoltaicznej można mieć nie tylko darmowy prąd, ale też darmowe ogrzewanie jeśli w budynku urządzenia grzewcze będą zasilane elektrycznie.

Koszty ogrzewania budynku instalacją fotowoltaiczną

Chcąc zainstalować pompę ciepła razem z fotowoltaiką, to koszty inwestycyjne na samym początku wynoszą w zależności od wielkości budynku od 40 do nawet 80 tysięcy złotych. Biorąc jako przykład standardowy dom jednorodzinny, koszty oscylują w granicach 50 tysięcy złotych. Oczywiście pamiętać trzeba o dofinansowaniach oraz ulgach podatkowych, które te koszty skutecznie obniżą.
Dużą pomocą finansową są programy rządowe – Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Z pierwszego programu można otrzymać dofinansowanie do powietrznej pompy ciepła w wysokości do 18 tys.zł. Z kolei z programu Mój Prąd można otrzymać dopłatę w wysokości 5000 zł do instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowa sprawa to ulga termomodernizacyjna, gdzie koszty instalacji odliczamy sobie w rocznym zeznaniu podatkowym.

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy

Właściwie bez względu na to jak dużą firmę prowadzisz i w jakiej branży ona działa, instalacja fotowoltaiczna pozwoli na obniżenie kosztów. Dla nowoczesnych, stale rozwijających się firm które dodatkowo myślą o ekologii, to rozwiązanie nieuniknione. Na instalacje do 50kWp nie są potrzebne dodatkowe pozwolenia. Samo działanie i zasady instalacji fotowoltaicznej pozostają takie same, jak przy osobach indywidualnych. Od 2019 roku firma może też działać jako prosument, czyli magazynować swój prąd w sieci a następnie wyprodukowane nadwyżki odebrać w wysokości 70%.

Optymalizator mocy paneli

Optymalizatory mocy to urządzenia podłączane do modułów fotowoltaicznych. Zapewniają one maksymalne pozyskanie energii dzięki wyszukiwaniu punktu maksymalnej pracy na poziomie każdego pojedynczego modułu. Działa to na zasadzie obciążania odpowiednich modułów – takich które w danym momencie mogą zapewnić wyjściu najwyższą moc. Jest to bardzo ważne i przydatne, na przykład w przypadku awarii bądź utraty mocy z innych powodów. Utrata mocy danego modułu może brać się z naprawdę różnych czynników, między innymi:

- zanieczyszczenie modułu, zacienienie – takie sytuacje zdarzają się nawet w najlepiej zaprojektowanych instalacjach. Wystarczy że spadnie śnieg, lub w sąsiedztwie zostanie zbudowany naprawdę duży budynek bądź komin.
- nierównie starzenie się modułów – moduły z biegiem lat tracą na swojej wydajności, każdy moduł w swoim tempie.
- niedopasowanie fabryczne – zakres mocy modułów który deklarują producenci może być tak naprawdę różny, a różnice sięgać mogą aż +/-3%. Przekładać się to może na straty w pozyskiwaniu energii nawet do 2%.