Odnawialne Źródeła Energii Mikołów


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA MIKOŁÓW

Pompa ciepła jest to urządzenie, które podczas działania korzysta z zasobów – wody, gruntu czy powietrza i w taki sposób wytwarza energię cieplną, którą później wykorzystuje się między innymi do ogrzewania na przykład mieszkań. Pompa ciepła jako źródło wytwarzania energii może działać w pełni samodzielnie, lub też wspierać inne źródło ciepła – między innymi np. kocioł. Pompa działa dzięki energii elektrycznej – łącząc panele fotowoltaiczne z pompą ciepła, dla swojego domu można pozyskać darmowy prąd i dzięki temu zminimalizować koszty ogrzewania.

pompy ciepła ekoi mikolow

Na rynku dostępne są pompy ciepła zaprojektowane do CWU i CO, a także takie do podgrzewania samej wody użytkowej. Pompy do podgrzewania wody użytkowej posiadają zasobnik wody który utrzymuje temperaturę o odpowiedniej wysokości w zbiorniku. Istnieją pompy które posiadają funkcje grzewcze, ale też chłodzące – niektóre z modeli mają obie opcje jednocześnie.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła jako źródła energii cieplnej używają powietrza z zewnątrz. Nadają się do zamontowania właściwie w każdym budynku. Są w stanie pracować bardzo wydajnie niezależnie od pory roku. Idealnie sprawdzają się do ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowe pompy ciepła działają z wykorzystaniem energii gruntu, bądź też zbiornika wodnego. W taki sposób generują energie cieplną. Warto zaznaczyć że są bardzo efektywne, o wiele bardziej od pomp wykorzystujących zasoby powietrzne. Ze względu na to, że pompy te mają bardzo dużą moc, zazwyczaj stosowane są jako główne źródło ciepła w budynkach gdzie zainstalowany jest tradycyjny system grzejnikowy. To czy taka pompa może być wykorzystywana w danym miejscu zależne jest od warunków geologicznych, oraz od tego jak duża jest działka. Nie trudno więc wywnioskować, że nie wszędzie takie pompy dobrze się sprawdzą. Gruntowe pompy ciepła można podzielić na kilka różnych rodzajów:

- z wymiennikiem ciepła poziomym – w tym przypadku dolne źródło zasilania całej pompy znajduje się około 2-3 metry pod powierzchnią zbiornika wodnego, bądź gruntu. Takie pompy wymagają odpowiedniej, dość dużej wielkości działki
- z wymiennikiem ciepła pionowym – wymiennik ciepła jest instalowany w pozycji pionowej na głębokości aż 100 metrów. Taka pompa nie zajmuje dużo miejsca na działce, jednak wymaga zbadania gruntu i wykonania specjalnych odwiertów

Zalety pomp ciepła

- oszczędność pieniędzy - pompa zasilana energią słoneczną nie generuje comiesięcznych kosztów jak w przypadku kotłów na paliwo stałe
- możliwość dofinansowań, między innymi z programu Czyste Powietrze
- komfortowe użytkowanie urządzenia, pełna automatyzacja
- możliwość dopasowania do istniejących już systemów grzewczych w budynku
- bardzo łatwa instalacja
- pozytywny wpływ na środowisko
- długa żywotność i bezawaryjność

Wybierając pompę ciepła powinniśmy się kierować kilkoma wyznacznikami, przede wszystkim mocą oraz współczynnikiem COP. Wspomniany współczynnik mówi o tym ile kWh ciepła jest w stanie wygenerować dana pompa z 1kWh energii elektrycznej. W przypadku pomp powietrznych jest to bardzo zależne od aktualnie panującej pogody, oraz temperatury jaką chcemy otrzymać.

Jak dobrać pompę ciepła?

Dobrze dobrana pompa ciepła to przede wszystkim wystarczająco mocna pompa by pokryła całe zapotrzebowanie na ciepło, ale też odpowiednio oszczędna. Pompa ciepła to oczywiście bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale też ekonomiczne ale tylko w przypadku gdy jest dobrze dobrana. Źle dopasowana pompa może narazić na ogromne rachunki, czyli tak wysokie koszty które w ogóle nie powinny być generowane. Czynniki które trzeba wziąć pod uwagę wybierając wielkość pompy, to między innymi:

- całkowite zapotrzebowanie ciepła
- powierzchnia budynku
- liczba mieszkańców
- rodzaj urządzeń grzewczych jakie użyte są w budynku
- pogoda która panuje na danym terenie

Biwaletność

Obliczając moc grzewczą danej pompy ciepła, bierze się pod uwagę również współczynnik biwaletności. Jest to parametr który opisuje w jakim stopniu pompa ciepła ma zapewnić zapotrzebowanie cieplnej budynku. Jeśli pompa ma być jedynym źródłem ciepła wykorzystywanym w budynku, to kb (współczynnik biwaletności) powinien równać się 1. Jeśli jednak w danej instalacji pompa ciepła współpracuje też z innymi źródłami, współczynnik odpowiednio się zmienia.

Pompa ciepła to gwarancja płynnej i automatycznej pracy dla systemu grzewczego. Takie urządzenie jest w stanie zagwarantować stałą temperaturę w każdym z pomieszczeń. Nie trzeba przy tym żadnych dodatkowych rzeczy takich jak magazynowanie potrzebnego opału. To co odstrasza ludzi od takich pomp to dość duże koszty całej inwestycji. Ostatnio dość mocno się to zmienia, ze względu na rosnące ceny opału, a także koszty eksploatacyjne innych systemów grzewczych. Dzięki temu pompy ciepła to coraz bardziej opłacalna sprawa. Dodatkowo istnieją też możliwości na otrzymanie dofinansowania takich inwestycji, między innymi z programu Czyste Powietrze. Ze względu na to, że pompy ciepła to bardzo ekologiczne rozwiązanie, są coraz częściej chętnie wybieraną opcją.

Podsumowanie

Sytuacja w której przyszło nam żyć coraz mocniej zmusza nas do rezygnowania z paliw kopalnych. Ekologia jest bardzo ważna, coraz mocniej rośnie jej świadomość, stąd też coraz większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami jak pompy ciepła. Coraz większe poszanowanie ekologii wiąże się też z coraz szybszym rozwojem przeróżnych technik grzewczych. Urządzenia są coraz tańsze i coraz bardziej dostępne. Bardzo mocno tyczy się to też właśnie pomp ciepła. Mają bardzo dużo zalet, które przemawiają za ich wyborem. Stosunkowo duży koszt inwestycji przy wyborze pompy ciepła, przez wiele względów potrafi się bardzo szybko zwrócić.




REKUPERACJA MIKOŁÓW

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to coraz bardziej popularny sposób wentylacji wybierany w nowych budynkach. Wybór takiego systemu to tańsze ogrzewanie – świeże powietrze, które dostarczane jest do środka jest wstępnie ogrzane przez powietrze które wyprowadzane jest z wewnątrz budynku. Taki proces wymiany cieplnej jest dokonywany w wymienniku. Wentylacja mechaniczna różni się dość mocno od wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim tym, że w wentylacji mechanicznej można regulować ilość powietrza które będzie dostarczane do budynku. Zaletą systemu jest też możliwość odzysku ciepła i eliminacja takich zanieczyszczeń jak smog, alergeny czy wszelkie pyły.

rekuperacja ekoi mikolow

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie które pozyskuje ciepło z wentylowanego powietrza. Rosnące koszty ogrzewania bardzo często powiązane są ze stratą ciepła w trakcie wentylacji. Polega to na tym, że do pomieszczenia wentylacją dostaje się zimne powietrze które trzeba ogrzać – ciepłe wylatuje też tą samą drogą. Ogrzewając powietrze z zewnątrz system cieplny używa zdecydowanie mniej energii! Dlatego też system rekuperacji jest znacząco opłacalny.

Gdzie dobrze sprawdza się rekuperacja?

Najlepsze efekty przyniesie:

- w pomieszczeniach bez okien, czyli między innymi łazienkach, garderobach czy przedpokojach. Bez okien trudno dostarczyć świeże powietrze, więc rekuperator bardzo dobrze sprawdzi się odświeżając takie pomieszczenie.
- pokoje sypialne – w takich pokojach bardzo mocno dba się o dobrą jakość powietrza, a z rekuperatorem można bez problemu zapewnić takie bez żadnych zanieczyszczeń. Mając rekuperator wyeliminować można kurz czy inne pyły, które nie są dobre dla dzieci.
- salon z aneksem kuchennym – zapachy pochodzące z kuchni często są dość uciążliwe i niewskazane w salonie. Obieg powietrza jaki zapewnia rekuperator wyeliminuje je, dzięki czemu gotowanie nie pozostawi nieprzyjemnych zapachów.

Oczywiście są to tylko poszczególne przypadki, które można wręcz mnożyć. Rekuperacja powietrza w budynku ma bardzo duży wpływ na komfortowe mieszkanie i zdrowie samych mieszkańców.

Plusy rekuperacji

Dobry sposób na zanieczyszczenia Rekuperator ma bardzo dobry wpływ na zdrowie mieszkańców – oczyszcza powietrze. Używając rekuperatora nie trzeba właściwie w ogóle otwierać okien. Dzięki temu nie wpuszczamy do wewnątrz wiosną – pyłków kwiatowych, a zimą smogu. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne, z pewnością lepsze dla niego będzie czyste powietrze, które to będziemy mieli w budynku dzięki rekuperacji.

Plusy rekuperacji

Dobry sposób na zanieczyszczenia Rekuperator ma bardzo dobry wpływ na zdrowie mieszkańców – oczyszcza powietrze. Używając rekuperatora nie trzeba właściwie w ogóle otwierać okien. Dzięki temu nie wpuszczamy do wewnątrz wiosną – pyłków kwiatowych, a zimą smogu. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne, z pewnością lepsze dla niego będzie czyste powietrze, które to będziemy mieli w budynku dzięki rekuperacji.

Brak nieprzyjemnych zapachów Jeśli w domu dużo się gotuje, bądź posiada zwierzęta to często można mieć problem z uciążliwymi zapachami. Czasem zapachów z kuchni ciężko się pozbyć, ale dzięki rekuperacji w domu można zapomnieć o takich problemach. Mając stały napływ czystego powietrza, przykre zapachy znikają właściwie natychmiast.

Oszczędność pieniędzy Oszczędność to duża zaleta rekuperatora. Urządzenia marki Karino charakteryzują się naprawdę dużą sprawnością. Porównując rekuperację do wentylacji grawitacyjnej, to można w tym przypadku zaoszczędzić nawet 30% z kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że takie osiągi są zależne od bardzo wielu czynników.

Podsumowanie

Rekuperator to bardzo pożyteczne urządzenie, tym bardziej że można dzięki niemu zmniejszać zużycie ciepła. To najważniejszy czynnik, jednak oczywiście mamy tutaj też zalety zdrowotne, poprawia się też komfort mieszkania. Zakup rekuperatora to bardzo fajna sprawa, przy wyborze warto jednak pamiętać o tym, by wybrać urządzenie dobrej jakości. Tylko w takim przypadku będzie można cieszyć się świetną wydajnością i efektywnością przez lata.




FOTOWOLTAIKA MYSŁOWICE

Fotowoltaika to coraz popularniejszy temat, jednak dla wielu nadal dość skomplikowany, a wręcz tajemniczy. Niepotrzebnie, takie instalacje zazwyczaj działają w bardzo prosty sposób, który bez problemu można zrozumieć. Panele fotowoltaiczne które montowane są najczęściej na dachach wykorzystują zjawisko fotoelektryczne. Główny element ogniw to krzem, który pod wpływem światła ma właściwości elektryczne. Najmniejsza jednostka światła, czyli foton kiedy pada na ogniwo krzemowe, wprawia w ruch elektrony krzemu. Takim sposobem powstaje przepływ prądu. Panele fotowoltaiczne takim właśnie sposobem produkują prąd stały, który w inwerterze jest konwertowany na prąd zmienny. Prąd zmienny z powodzeniem możemy używać w instalacjach elektrycznych.

fotowoltaika ekoi mikolow

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna;

- moduły fotowoltaiczne
- inwerter
- systemy zabezpieczające
- kable
- konstrukcja na której całość jest zamontowana

Ile energii generuje instalacja fotowoltaiczna?

To ile energii jest w stanie wygenerować panel fotowoltaiczny zależy od kilku parametrów:
- od wydajności pojedynczego panelu oraz jego mocy nominalnej
– standardowy moduł fotowoltaiczny ma wymiary 100x160 centymetrów i jest złożony z 60 ogniw. Działanie całego panelu zależne jest od wydajności każdego pojedynczego ogniwa.
Wydajność określana jest przez ilość energii słonecznej którą zamienia się w energię elektryczną. Aktualnie najpopularniejsze ogniwa mają sprawność około 17-26%. Jeśli chodzi o moc nominalną, to na rynku są moduły o mocach 270-400 W, a także panele bificial (dwustronne) które mają moc od 400 do nawet 500 W.

Uzysk ogniwa a temperatura na zewnątrz – moc nominalna modułu fotowoltaicznego jest określana w standardowych warunkach pogodowych – przyjęte jest 25 stopni Celsjusza oraz nasłonecznienie na poziomie 1000 W/m2. Przy takiej pogodzie panele pracują mocą maksymalną. Jeśli temperatura jest wyższa od przyjętej temperatury standardowej, to wydajność modułu zmniejsza się przeciętnie o około 0,4% z każdym stopniem Celsjusza. Nie trudno więc z tego wszystkiego wywnioskować, że najlepsze warunki dla paneli to dość niska temperatura otoczenia oraz dobre nasłonecznienie. Statystycznie w Polsce najlepsze wyniki instalacje fotowoltaiczne osiągają w trakcie wiosny i lata. - ustawienie całej instalacji – najlepszą wydajność osiągają panele PV kiedy ustawione są na południe. W takim układzie panel działa z maksymalną wydajnością. Ustawiając panel np. wschód-zachód ilość generowanej energii spada o około 15%. Z kolei przy kierunkach południe-wschód i południe zachód wydajność modułów może spaść o około 5%.

Instalacje fotowoltaiczne oczywiście działają właściwie przez cały rok, jednak nie zawsze jest to pełnia możliwości. Panele fotowoltaiczne pracują z najlepszą wydajnością kiedy niebo jest bezchmurne. Statystycznie w Polsce otrzymać można około 3 godzin pełni słońca dziennie przez rok. Oczywiście najwięcej słońca jest w okresie od marca do października. W okresie od listopada do lutego jest go znacznie mniej. Dzięki tym danym łatwo jest więc wyliczyć, że moduł z nominalną mocą 300 Wp przeciętnie generuje energii 300 x 3h, czyli około 900Wh dziennie. Rocznie więc z jednego modułu otrzymać można około 328kWh.

Jak obliczyć wielkość instalacji?

Aby wybrać odpowiednią wielkość instalacji dla budynku trzeba przyjrzeć się kilku sprawom.
- By instalacja była jak najbardziej wydajna wybierz dla niej dobre miejsce. Cały system fotowoltaiczny powinien być skierowany na południe, południowy-zachód bądź południowy-wschód. Najlepiej jeśli panele będą nachylone pod kątem 20-45 stopni. Miejsce montażu nie powinno być też w żaden sposób zacienione.

- kolejną bardzo ważną sprawą jest pomiar posiadanej przestrzeni montażowej oraz weryfikacja całego obszaru. To bardzo ważne w kolejnych krokach gdzie projektowane będzie rozmieszczenie wszystkich modułów.

- by dobrze obliczyć jak dużej instalacji potrzebujemy warto też przeprowadzić audyt rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu będziemy mogli określić ile prądu rocznie zużywane jest w budynku.

Inwerter

Inwertery fotowoltaiczne to specjalne urządzenia które odpowiedzialne są za przekształcanie energii powstającej w modułach fotowoltaicznych na energię elektryczną zdatną do użycia w budynku. Istnieje kilka rodzajów inwerterów.

Inwerter solarny 3 fazowy – to właściwie najpopularniejszy typ urządzeń do przekształcania prądu stałego zmienny. Inwerter sieciowy 3 fazowy jest optymalnym wyborem do fotowoltaiki o mocy wyższej niż kilka kW.
Inwerter solarny 1 fazowy – w przeciwieństwie do inwertera 3 fazowego sprawdza się w instalacjach o małej mocy, do 2-3 kW.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

- instalacji nie można montować na podłożu łatwopalnym. Takim podłożem są np. dachy z papy lub eternitu
- w każdej instalacji należy używać zabezpieczeń prądowych i przepięciowych
- w trakcie montażu należy stosować tylko certyfikowanych, przeznaczonych do tego kabli

Tylko dokładny i staranny montaż całej instalacji może nam dać bezpieczeństwo jej funkcjonowania.

Dotacje do fotowoltaiki

W Polsce dostępny jest Program 'Mój Prąd' dedykowany osobom fizycznym, które generują energię elektryczną na swoje własne potrzeby. Program obejmuje montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kW, wysokość dofinansowania to maksymalnie 5000 zł. Aktualna tura naboru wniosków trwa do 18 grudnia 2020 roku.

Instalację fotowoltaiczną można też odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej. Odliczenie jest możliwe w najbliższym zeznaniu PIT za rok w którym ponieśliśmy koszty związane z instalacją.

Dodatkowo w wielu gminach działają też lokalne programy dofinansowań z których warto skorzystać. W niektórych przypadkach jest to nawet 100% kosztów montażu, takich informacji trzeba szukać na stronach gmin oraz powiatów.

Opłacalność fotowoltaiki w domu

Fotowoltaika to coraz bardziej opłacalna opcja dla domu. Składa się na to kilka różnych aspektów, między innymi:

- indywidualni odbiorcy mogą też pełnić funkcję prosumenta. Prosument to osoba która produkuje energię z źródeł odnawialnych na własny użytek, a ewentualne nadwyżki przekazuje do sieci energetycznej. W takim wypadku nie trzeba mieć baterii w której magazynowałby się prąd, magazyn jest u operatora. To opcja bardzo korzystna – w miesiącach gdy instalacja produkuje nadwyżki oddaje się je do sieci, a 80% z nich odbiera w miesiącach jesienno-zimowych który produkcja jest znacznie niższa.
- dzięki popularności fotowoltaiki, ceny poszczególnych elementów znacznie spadają. Rośnie nie tylko zainteresowanie klientów, ale też liczba firm która zajmuje się w profesjonalny sposób montażem fotowoltaiki. Dzięki temu ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne.
- ceny energii, tak jak i wszystkiego właściwie – rośnie. Skutkuje to oczywiście wyższymi kosztami utrzymania domostw, czy zakładów produkcyjnych. W takich sytuacjach instalacje fotowoltaiczne o wiele szybciej się zwracają, a co za tym idzie są bardziej opłacalne. - fotowoltaika to nie tylko darmowy prąd, ale też jeśli przystosujemy do tego swój dom – darmowe ogrzewanie. To też przekonuje wielu klientów

Koszty ogrzewania budynku przy pomocy fotowoltaiki

Na samym początku instalując pompę ciepła z fotowoltaiką oczywiście koszty są większe niż przy samej instalacji fotowoltaicznej. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego to wydatek około 60 tysięcy zł. Oczywiście należy pamiętać o tym, że istnieją liczne dofinansowania i ulgi podatkowe, między innymi:

- program czyste powietrze – dofinansowanie pompy ciepła w wysokości od 20% do 90%
- program 'Mój Prąd' – dopłata dla osób indywidualnych – do 5000 zł
- ulga termomodernizacyjna – daje możliwość odpisania kosztów całej instalacji w wymiarze 18 lub 32%.

Fotowoltaika dla przedsiębiorców

Bez różnicy jakiej wielkości firmę się prowadzi i w jakiej branży ona się obraca – dzięki fotowoltaice można skutecznie obniżyć koszty. Przy instalacji fotowoltaicznej do 50kWp nie potrzeba żadnych pozwoleń. Panele fotowoltaiczne montowane na potrzeby firmy zasilić mogą wszelkie możliwe sprzęty w niej działające. Takie instalacje to właściwie konieczność dla nowoczesnych, rozwijających się firm. Od połowy 2019 roku przedsiębiorca posiadający instalacje fotowoltaiczną może się rozliczać z operatorem energetycznym w taki sam sposób jak klienci indywidualni.

Optymalizator mocy fotowoltaiki

Optymalizatory mocy to nic innego jak przetworniki prądu stałego DC-DC, które podłączone są do modułów fotowoltaicznych. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego uzyskiwania energii przez szukanie punktów maksymalnej pracy na module. Dzięki temu cała instalacja jest w stanie utrzymywać produkcję prądu na podobnym poziomie inteligentnie zarządzając całym systemem. To bardzo przydatne w przypadku częściowej utraty mocy, na przykład w przypadku awarii. Utrata mocy może być spowodowana różnymi czynnikami, między innymi jest to:

- zanieczyszczenie liśćmi, śniegiem, zacienienie – zdarza się to w nawet najlepiej zaprojektowanych systemach, nie jesteśmy w stanie uniknąć opadów śniegu czy budowy wysokich budynków w sąsiedztwie
- nierówne starzenie się paneli – każdy panel powoli traci swoją wydajność wraz z biegiem lat. Ważne jest to, że nie wszystkie moduły mogą starzeć się w tym samym czasie, co później wpływać może na nierówną wydajność i lekkie niedopasowanie
- niedopasowanie fabryczne – moc wyjściowa modułów która gwarantowana jest przez producenta może się różnić, w takim wypadku niedopasowanie i ewentualne utraty mocy mogą się zdarzać już na samym początku