Odnawialne Źródeła Energii Mysłowice


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA MYSŁOWICE

Pompy ciepła to urządzenia, których zadaniem jest pozyskanie ciepła pochodzącego z naturalnych źródeł energii takich jak powietrze, ziemia, czy woda i wykorzystanie do ogrzewania domu, wody, a nawet do chłodzenia wnętrz. To oszczędne, nowoczesne, ekologiczne i niezmiernie przyjazne środowisku urządzenia. Prawidłowa praca pomp ciepła zależna jest nie tylko od doboru urządzeń o odpowiedniej mocy, ale też od dobrze przygotowanego projektu i profesjonalnego wykonania.

pompy ciepła ekoi

Korzyści zastosowania pompy ciepła

Decydując się na pompę ciepła stajemy się niezależni od paliw kopalnianych i jednocześnie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2 oraz ochrony klimatu. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z natury magazynowane w gruncie, wodzie czy powietrzu atmosferycznym i ogrzewa nasze domy. W ten naturalny sposób uzyskujemy idealny komfort cieplny, zyskując spore oszczędności i minimalizując negatywne oddziaływanie na środowisko.

Efektywność pomp ciepła w domach jedno, dwu i wielorodzinnych.

Pompy ciepła wykorzystują „bezpłatną” energię z otoczenia, zapewniając ogrzewanie domów jedno, dwu i wielorodzinnych. Jest to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania i chłodzenia. Chwilowa efektywność pompy ciepła jest wyrażana współczynnikiem COP. Jeśli wynosi ona przykładowo 5 to oznacza to, że na każdy 1 kW zużywanej energii elektrycznej przypada 5 kW wytwarzanego łącznie ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje więc 1 kW energii elektrycznej i 4 kW ciepła z otoczenia, aby oddać w sumie 5 kW ciepła. Sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła jako wskaźnik przy projektowaniu instalacji należy rozpatrywać jej przewidywaną eksploatację w trakcie całego roku. W tym celu określa się stosunek oddanej ilości ciepła do całej pracy elektrycznej instalacji pompy ciepła. Uwzględnia się wiec także zużycie prądu przez pompy obiegowe, regulatory grzałki elektryczne itp. Stosunek ten nazywa się sezonowym współczynnikiem efektywności (SPF) pompy ciepła. Z kolei współczynnik efektywności pompy ciepła COP ( Coefficient of Performance) jest stosunkiem oddawanej mocy cieplnej do poboru mocy. Im większa jest ta liczba, tym bardziej efektywnie pracuje pompa ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Produkowane obecnie pompy należą do oszczędnych, niezawodnych oraz przyjaznych środowisku źródeł ciepła, w które wyposaża się coraz większą liczbę budynków.

O tym,że warto rozważyć ogrzewanie pompą ciepła, decydują także takie zalety jak:

1.Stosunkowo szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych (realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat)
2.Nie tracimy czasu na poszukiwanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę.
3.Niższe koszty budowy domu (wybierając pompę ciepła, nie ma potrzeby wznoszenia komina, magazynu na opał itp.
4.Długa żywotność urządzenia, wynosząca nawet do 50 lat.
5.Możliwość dofinansowania inwestycji z programu czyste powietrze.
6.Możliwość nie tylko ogrzewania budynku, ale także chłodzenia.
7.Pompa może być zarówno jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku, jak i może współpracować z innymi urządzeniami. 8.Niektóre rodzaje pomp są bardzo łatwe w montażu i mogą być montowane praktycznie w każdym obiekcie.
9.Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska.




REKUPERACJA MYSŁOWICE

Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja pomieszczeń, polega na odzyskiwaniu energii cieplnej z systemu wentylacji, w celu ponownego jej wykorzystania do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz budynku. Proces ten składa się z dwóch etapów: odprowadzania powietrza nagrzanego, zużytego, nasyconego dwutlenkiem węgla i wprowadzania do środka świeżego powietrza o optymalnej temperaturze. Powietrze pobrane z zewnątrz przechodzi przez oczyszczający filtr, a następnie trafia do wymiennika ciepła, gdzie w lecie jest ochładzane, a w chłodniejsze dni – nagrzewane dzięki ciepłu powietrza opuszczającego dom.

fotowoltaika ekoi

Rekuperacja w nowym budownictwie.

W nowym budownictwie już na etapie projektowania zmierza się ku wysokiej sprawności energetycznej budynków. Szczelne okna i drzwi, ściany i posadzki z materiałów o niskim współczynniku przepuszczalności powietrznej to obecnie standard. Wszystko to sprawia, że takie domy niemal nie przepuszczają powietrza. Są one energooszczędne, ale jednocześnie nie mają odpowiedniej wentylacji. Właściwym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rekuperacja. Mysłowice to jedno z miast, w którym wdrażamy systemy grzewczo – wentylacyjne wykorzystujące mechanizm rekuperacji. Dzięki nim wymiana powietrza następuje bez straty energii.

Korzyści rekuperacji w domu.

Rekuperacja, oprócz tego, że przynosi znaczne oszczędności, zauważalnie poprawia też komfort codziennego życia. Dom wyposażony w taki system staje się bardziej przyjaznym i bezpiecznym miejscem, ponieważ powietrze wprowadzane do środka jest wolne od alergenów, zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów, szczególnie wrażliwe na ich wpływ osoby odczuwają poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

Najważniejsze zalety rekuperatorów Karino:

1. Komfort i oszczędność – instalacja wentylacyjna, wyposażona w rekuperator, pozwala zaoszczędzić nawet do 95% ciepła traconego w systemie wentylacji grawitacyjnej. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji, gwarantuje oszczędność i komfort przebywania we własnym domu.
2. Wysoka sprawność energetyczna – rekuperację można połączyć z gruntowym wymiennikiem ciepła – GWC. Jego działanie polega na wykorzystaniu temperatury gruntu do podniesienia temperatury powietrza zimą i obniżenia jej latem. Zwiększa to efektywność systemu rekuperacji. Wyróżnia się dwa rodzaje GWC: powietrzny i glikolowy.
3.Odzysk ciepła – wentylacja mechaniczna, zwana rekuperacją, zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w budynku oraz odzysk ciepła, którego straty przy wentylacji grawitacyjnej sięgają od 40 do 60%. Jest to ciepło, które ucieka przez komin. Ochrona przed tym jest możliwa właśnie dzięki rozwiązaniu, jakim są rekuperatory.

Rekuperacja – koszt montażu

Koszt montażu systemu rekuperacji może różnić się w poszczególnych przypadkach. Aby go oszacować, bierzemy pod uwagę czynniki takie jak: 1.Ilość i rodzaj pomieszczeń w budynku.
2.Dodatkowe opcje związane z: jednostką chłodzącą, urządzeniem jonizującym powietrze czy gruntowym wymiennikiem ciepła.
3.Model rekuperatora.
4.Metraż domu.
5.Rodzaj zastosowanej instalacji.

Jako doświadczone przedsiębiorstwo realizujemy nowoczesne i energooszczędne systemy od wielu lat. W odróżnieniu od konkurencji, ceny podane przez nas w szczegółowym kosztorysie nie ulegają zwiększeniu w trakcie wykonywania prac. Zależy nam również na dobrym kontakcie z klientami.




Fotowoltaika MYSŁOWICE

Systemy fotowoltaiczne pozwalają na przeprowadzenie bezpośredniej przemiany energii słonecznej na elektryczną. W wyniku zamiany otrzymujemy prąd stały, a po zastosowaniu odpowiednich falowników (inwerterów) - prąd zmienny wykorzystywać przez urządzenia w domu. Obecnie fotowoltaikę wykorzystuje się zarówno w wielkiej skali – w postaci farm fotowoltaicznych generujących gigawatogodziny (GWh) energii elektrycznej w skali roku, jak i w skali mikro, gdzie moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w indywidualnych gospodarstwach domowych.

rekuperacja ekoi width=


Aby zagwarantować niezawodne działanie oraz bezpieczeństwo, instalacje PV powinno się zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i rozwiązaniami technicznymi. Dobrze przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej jest niewątpliwie podstawą prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Błędnie wykonany może skutkować zbyt niską wydajnością lub przewymiarowaniem instalacji. Każdy projekt powinien być dostosowany do konkretnych warunków technicznych oraz zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.

Ile prądu wyprodukuje Twoja Instalacja?

Głównym elementem instalacji PV są moduły fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne).

Ile ich potrzeba, a tym samym jaką zajmą powierzchnię, zależy od:

1.Rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku. Jeśli mieszkamy w domu od przynajmniej kilku lat, możemy dokładnie określić ile zużywamy prądu. Wystarczy sprawdzić rachunki za energię elektryczną z ostatniego roku.
2.Sprawności modułów, przykładowo jeden panel fotowoltaiczny o mocy 350 W, skierowany na południe, wytworzy w Polsce w ciągu roku około 340-360 kWh energii elektrycznej.

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu?

System montażowy zapewnia prawidłowe zamocowanie ogniw, wentylację paneli i pozostanie ich na swoim miejscu podczas burzy lub silnego wiatru. System montażowy dla dachu płaskiego będzie wyglądał inaczej niż dla dachu skośnego. Przede wszystkim dlatego, że będziemy potrzebować konstrukcji wsporczej, która pozwoli nam na ustawienie paneli pod odpowiednim kątem.

Rozróżniamy dwa rodzaje systemów montażowych stosowanych na dachach płaskich:

1.Konstrukcja balastowa - jest to system mocujący, który nie potrzebuje przytwierdzania całości do podłoża czy dachu. W zamian posiada odpowiedni balast, który równoważy ciężar konstrukcji. Dach płaski musi posiadać wtedy odpowiednią wytrzymałość na dodatkowe obciążenie.
2.Konstrukcja kotwiona - montaż poprzez śruby mocujące zapewnia wysoką stabilność i wytrzymałość, śruby posiadają nakrętki uszczelniające, które zapewniają szczelność dachu. Ponadto warto zastosować dodatkowe uszczelnienie silikonem.

Jak fotowoltaika sprawdza się zimą?

Dzień jest krótszy, temperatura powietrza niższa, zachmurzenie dużo większe a na panelach może pojawić się pokrywa śnieżna. Te wszystkie czynniki atmosferyczne stwarzają wątpliwości co do sprawności naszej instalacji w okresie od listopada do marca. Instalacja jest systemem całorocznym, której działanie uzależnione jest od stopnia nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne, z tego względu inną wydajność będzie miała ona latem a inną zimą. Jednak okazuje się, że niskie temperatury nie zmniejszą uzysków z instalacji, a wręcz poprawiają skuteczność działania paneli fotowoltaicznych

1. Niska temperatura korzystnie wpływa na działanie modułów
2. Problemem staje się krótki czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca oraz częste zachmurzenia, dlatego instalacja fotowoltaiczna w lato powinna wyprodukować tyle energii aby zapewnić nam jej zapas zimą.
3. Warstwa śniegu pokrywająca nasze panele fotowoltaiczne może ograniczyć dostęp promieniowania słonecznego, rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana i założona konstrukcja wsporcza. Montując panele pod kątem 35 stopni możemy mieć pewność, że warstwy śniegu będą osuwały się z paneli pod wpływem swojego ciężaru.

Podsumowując, energię ze słońca możemy czerpać przez cały rok, nawet przy niesprzyjającej aurze. Co prawda, zimą nasza instalacja wyprodukuje mniej energii niż w okresie letnim. Jednak warto pamiętać, że nadwyżki energii elektrycznej, które zostaną wyprodukowane latem mogą być magazynowane lub oddawane do sieci energetycznej i odbierane z niej w okresie zimowym

Czym różni się instalacja solarna od instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja solarna

Kolektory słoneczne, czyli popularne solary, przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Ich działanie polega na ogrzaniu czynnika grzewczego za pomocą umieszczonego w kolektorze absorbera. Po ogrzaniu, czynnik przepływa przez zasobnik, gdzie dochodzi do oddania skumulowanego ciepła ogrzewanej wodzie użytkowej. Ochłodzony czynnik wraca do kolektora. Wykorzystywać je można następnie do podgrzewania wody (c.w.u) i wspomagania ogrzewania budynków(c.o.). System kolektorów solarnych jest w stanie pokryć zimą zapotrzebowanie domu na ciepłą wodę na poziomie 60%, a w okresie letnim nawet w 100%.

Instalacja solarna

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Cały system fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku i tym samym mamy darmowy prąd z promieniowania słonecznego. Należy pamiętać że tym samym kupujemy zapas energii na wiele lat, instalacja jest bezobsługowa oraz nie generuje kosztów związanych z eksploatacją.

Finansowanie inwestycji sektora OZE

Aby uzyskać informacje na temat finansowania technologii sektora OZE lub inwestycji z zakresu poprawy efektywności energetycznej naszego budynku (termomodernizacja, wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne i ekologiczne) warto przede wszystkim przeglądać strony

1. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (np. program Mój prąd)
2. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla Twojego województwa (np. program Czyste powietrze).Należy pamiętać, iż Narodowy Fundusz i fundusze wojewódzkie to odrębne, niezależne od siebie instytucje, a więc ich programy wsparcia i instrumenty finansowe będą również inne.
3. Koniecznie trzeba również rozpoznać temat we własnej gminie. Dużo samorządów, czy to w ramach wdrażanych Programów Ograniczania Niskiej Emisji, czy też dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym (np. projekty finansowane ze środków unijnych), umożliwia swoim mieszkańcom uzyskanie dopłat do realizowanych inwestycji.
4. Warto również przejrzeć oferty banków – instrumentami dedykowanymi poprawie efektywności energetycznej dysponuje np. BOŚ czy BGK. Produkty o obniżonym oprocentowaniu dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną mogą mieć również banki komercyjne, w tym lokalne banki spółdzielcze.