Odnawialne Źródeła Energii Racibórz


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA RACIBÓRZ

Pompy ciepła są urządzeniami chłodniczymi wytwarzającymi energię cieplną. Jest ona z kolei wykorzystywana do ogrzewania wody oraz domu. Pompy działają samodzielnie, mogą jednak służyć jako dodatkowe źródło pozyskiwania ciepła. Wtedy pełnią funkcję wspomagającą dla kotłów gazowych lub kotłów na pellet.

Dzięki dokonaniu integracji pompy ciepła z panelami słonecznymi, zyskuje się bardzo tanią bądź nawet darmową energię, z której pomocą efektywnie ogrzeje się cały budynek. Rynek oferuje pompy służące do ogrzewania domu i podgrzewania wody, czyli CWU i CO, jak i te stosowane tylko na rzecz uzyskania odpowiedniej temperatury wody użytkowej, czyli CWU.

pompy ciepła ekoi raciborz

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

W zależności od zastosowania i montażu, wymienia się dwa rodzaje pomp ciepła: powietrzne i gruntowe.

Powietrzne pompy ciepła wytwarzają energię cieplną dzięki wykorzystaniu powietrza z zewnątrz. Są efektywne o każdej porze roku i mogą służyć także do chłodzenia pomieszczeń. Nadają się do ogrzewania podłogowego, a ich montaż jest możliwy niemalże w każdym budynku.

Gruntowe pompy ciepła są znacznie bardziej efektywne, a do ogrzewania korzystają z energii zbiornika wodnego lub gruntu. Nadają się do budynków z systemem grzejnikowym wymagających bardzo dużego nakładu ciepła. Montaż jest możliwy tylko przy spełnieniu warunków powierzchniowych działki, rodzaju zbiornika wodnego czy warunków geologicznych.

Zalety stosowania pomp ciepła

Istnieje kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad montażem omawianego systemu ogrzewania.Są to przede wszystkim:

-zwrot z inwestycji już po kilku latach
-niski koszt użytkowania
-automatyzacja urządzenia
-bezproblemowa i nieskomplikowana instalacja
-możliwość połączenia pompy z obecnym systemem grzewczym w budynku
-możliwość umieszczenia pompy poza budynkiem

Jak wybrać pompę ciepła?

Wybór pompy ciepła powinien być uwarunkowany dwoma parametrami. Mowa tutaj o mocy i współczynniku COP. W powietrznych pompach ciepła ważne są warunki pogodowe oraz pożądana temperatura wody do uzyskania w systemie CO. Niskie temperatury na zewnątrz budynków mają wpływ na większy pobór energii przez pompy.

Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia, które spełnią się w swojej roli tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane do budynku.Moc pompy powinna być uzależniona od:

-zapotrzebowania budynku na energię cieplną
-wielkości budynku
-liczby zamieszkujących osób
-warunków atmosferycznych otoczenia
-rodzaju już stosowanego systemu grzewczego i urządzeń

Czym w ogrzewaniu jest współczynnik biwalentności?

Współczynnik biwalentności pomaga w określeniu zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jeżeli jest on równy 1, wtedy pompa jest jedynym źródłem ciepła. Jego wartość zmienia się w zależności innych urządzeń wspomagających zamontowanych w budynku. Dzięki pompie cieplnej można dokonać automatyzacji systemu grzewczego przez ustalenie stałej temperatury dla wszystkich pomieszczeń.

Obecnie zdecydowana większość społeczeństwa odchodzi od paliw kopalnych i korzysta z bardziej ekologicznych rozwiązań na rzecz ogrzewania domu. Pompy ciepła działają samodzielnie, można je także zintegrować z istniejącym systemem ogrzewania. Dzięki nim nie trzeba uwzględniać komina w projekcie budynku, gdyż będą efektywnie ogrzewać, jak i w razie potrzeby - ochładzać i wentylować pomieszczenia.




REKUPERACJA RACIBÓRZ

Rekuperacja jest systemem sukcesywnie instalowanym w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Działa w ten sposób, że powietrze dostarczane do pomieszczeń jest już częściowo ogrzane za pomocą powietrza zużytego. Wentylacja mechaniczna pozwala na regulowanie ilości powietrza wprowadzanego do budynku bez względu na panujące warunki pogodowe. Innymi zaletami rekuperacji jest eliminowanie ilości zanieczyszczeń w postaci alergenów, smogu, czy pyłków.

rekuperacja ekoi raciborz

Czym jest rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem mającym na celu zmniejszenie wydatków na ogrzewanie przez odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Dostarczane do pomieszczenia powietrze należy ogrzać. Dociera ono tą samą drogą, którą usuwa się powietrze zużyte. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej na ogrzanie domu znacznie spada.

Zastosowanie rekuperacji

Wentylacja mechaniczna przynosi największe efekty w kilku kluczowych pomieszczeniach. Mowa tutaj na przykład o pokoju dziecka, salonie czy sypialni, gdzie jakość powietrza ma ogromne znaczenie. Obniżanie ilości zanieczyszczeń pozwoli na sprawniejsze wyeliminowanie kurzu. Obecność systemu rekuperacji w łazience, garderobie bądź pomieszczeniach gospodarczych pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i z sukcesem wymieniać powietrze na świeże.

Ten model wentylacji montuje się także w pomieszczeniach bez okien, w których cyrkulacja powietrza jest znacznie ograniczona. Rekuperator pomoże w utrzymaniu jakości powietrza znajdującego się wewnątrz.

Jeszcze jednym z wielu przykładów jest kuchnia. Właśnie tam pojawia się wiele zapachów, które są niepożądane w innych pomieszczeniach. Z pomocą rekuperatora można sprawnie i efektywnie oczyścić pomieszczenie z niechcianych aromatów.

Korzyści płynące ze stosowania rekuperacji

Lista zalet, dzięki którym wiele osób decyduje się na instalację rekuperacji w swoich domach, jest bardzo długa. Warto skupić się na kilku najważniejszych.

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń

Zadaniem rekuperatora jest skuteczne oczyszczanie powietrza dostającego się do pomieszczenia. Z jego pomocą można cieszyć się świeżym powietrzem nawet przy nieustannie zamkniętych oknach. To rozwiązanie jest idealne dla alergików i innych osób mających problemy z tolerancją pyłków kwiatowych, kurzu, czy smogu.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Kolejnym powodem jest eliminowanie przykrych aromatów, takich jak zapachy z kuchni, zapach zwierząt, czy panująca duchota. Z pomocą rekuperatora powietrze zostanie oczyszczone i przyjemne dla mieszkańców.

Niskie koszty eksploatacji

Inwestycja w rekuperator jest bardzo opłacalna. Oszczędności w ogrzewaniu szacowane są nawet na 30%. Oczywiście zależą one także od temperatury na zewnątrz, jak i dopasowania pompy do kubatury domu.




FOTOWOLTAIKA RACIBÓRZ

Wszystko znajduje swój początek w fotonie, czyli najmniejszej jednostce światła. Pada ona na ogniwo krzemowe, które stanowi element ogniwa PV. Jest to materiał półprzewodnikowy. To powoduje powstawanie przepływu prądu elektrycznego. Światło słoneczne przyczynia się zatem do powstania przepływu elektronów. W inwerterze prąd stały jest konwertowany na prąd zmienny, który używany jest w instalacji elektrycznej.

fotowoltaika ekoi raciborz

Składniki instalacji fotowoltaicznej

-moduły fotowoltaiczne w ustawieniu równoległym i szeregowym
-inwerter monitorujący i kontrolujący moduły
-zabezpieczenia
-niezbędne okablowanie
-konstrukcja do montażu

Wydajność instalacji fotowoltaicznych

Ilość wytworzonej energii przez panele fotowoltaiczne zależy od kilku czynników. Mowa tutaj o:

1.Mocy nominalnej oraz wydajności każdego panelu - każde pojedyńcze ogniwo ma znaczenie. Wydajność zależy od ilości energii słonecznej, która została zamieniona na energię elektryczną. Moc maksymalna wynika z połączenia efektywności ogniw z całym modułem w panelu PV.
2.Temperatury otoczenia w odniesieniu do wykorzystania ogniw - wydajność paneli spada o około 0,4% przy każdym podwyższeniu się temperatury o jeden stopień powyżej temperatury 25 stopni Celsjusza. Dobre nasłonecznienie i niska temperatura to najlepsze warunki dla pracy paneli. Statystycznie działają one najlepiej w czasie wiosennym oraz letnim.
3.Ustawieniu pozycji modułów - najlepszym ustawieniem jest skierowanie panelu na południe, gdyż wtedy możliwe jest wykorzystanie ich 100%. Przy ustaleniu w innych kierunkach wydajność zmniejsza się o około 15%.
4.Sezonowości - bezchmurne niebo najbardziej sprzyja zwiększonej wydajności paneli. Słabe nasłonecznienie od listopada do marca to czas, kiedy kiedy moduły nie są wykorzystane w pełni.

Wybór instalacji fotowoltaicznej

Przy wyborze takiej instalacji konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii, jak:

1.Miejsce montażu PV - gdzie najlepiej skierować panele na południe pod kątem 20 - 45 stopni.
2.Pomiar przestrzeni niezbędnej do montażu.
3.Sprawdzenie stanu pokrycia dachowego.
4.Analiza rachunków za pobór energii elektrycznej w budynku.

Czym jest inwerter?

Inwerter jest odpowiedzialny za przetworzenie prądu stałego na zmienny, czyli energię elektryczną. Występują inwertery solarne:

-trójfazowe: dla instalacji o dużej mocy
-jednofazowe: dla instalacji o małej mocy 2-3 kW

Jak zabezpieczyć instalację?

Warto kierować się poniższymi wskazówkami przy instalacji fotowoltaiki:

1.Instalowanie z dala od łatwopalnego podłoża.
2.Stosowanie zabezpieczeń prądowych i przepięciowych.
3.Korzystanie tylko z certyfikowanych komponentów.
4.Skorzystanie z pomocy profesjonalistów przy montażu.

Czy można skorzystać z dotacji?

Osoby fizyczne, które pragną wytwarzać energię elektryczną do własnych potrzeb, mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „mój Prąd” na montaż do kwoty 5000 zł. Nabór wniosków trwa do 18. grudnia 2020 roku.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Istnieje kilka powodów, dla których montuje się takie instalacje w domach prywatnych:

1.Użytkownik jest prosumentem, gdyż korzysta z energii elektrycznej produkowanej na własny użytek, a nadwyżkę oddaje sieci energetycznej.
2.Rozwój technologii instalacji fotowoltaicznych sprawia, że instalacje są bardzo wydajne.
3.Przy wzroście stawek za energię elektryczną, własna energia jest korzystną inwestycją, która zwraca się w okresie 6-7 lat.

Koszty ogrzewania dzięki fotowoltaice

Inwestycja zawierająca pompę ciepła i system fotowoltaiczny może wynieść nawet około 60 tysięcy złotych. Istnieją jednak programy, dzięki którym można starać się o dofinansowanie.

1.Program „Czyste Powietrze”, gdzie dofinansowanie może wynieść nawet 90% do pompy ciepła.
2.Program „Mój Prąd”, czyli dopłata 5000 złotych do montażu.
3.Ulga termomodernizacyjna, czyli odpisanie kosztów od podatku PIT wynoszące do 53 tysięcy złotych.

Zastosowanie fotowoltaiki przez przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy również należą do klientów korzystających z instalacji fotowoltaicznej. Jest to rozwiązanie stanowiące rewelacyjną inwestycję. Taka technologia pozwala na zasilanie siedziby firmy z energii wytwarzanej na terenie zakładu. Jednocześnie instalacja zasilić może linię produkcyjną bądź niezbędne w przedsiębiorstwie maszyny czy magazyny.

Czym są optymalizatory mocy w panelach fotowoltaicznych?

Optymalizator mocy to przetwornik prądu stałego DC- DC. Jest on podłączony do modułów PV. W ten sposób zapewnia maksymalizację uzyskania energii na poziomie każdego modułu.

Gdy jednak pojawia się utrata mocy, przyczyną może być:

1.Brak dopasowania pod względem fabrycznym, który może powodować straty wynoszące do 2%.
2.Przeszkody w postaci zacienienia, liści, śniegu, drzew, budynków.
3.Zastosowanie używanych modułów co przyspiesza obniżanie się efektywności uzysku.