Odnawialne Źródeła Energii Sosnowiec


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA SOSNOWIEC

Pompy ciepła są to urządzenia, które mają za zadanie wytwarzanie energii cieplnej. By jednak ona powstała, konieczne jest wykorzystanie powietrza, gruntu albo wody. Pompy ciepła świetnie sprawdzają się jako systemy grzewcze działające samodzielnie lub w integracji z istniejącym już źródłem ciepła. Na rynku wyróżniamy pompy ciepła do celów grzewczych budynków (C.O. - centralnego ogrzewania) oraz do ogrzania ciepłej wody użytkowej (C.W.U). Natomiast najczęściej wybierane są te, które pełnią zarówno rolę ogrzania powierzchni domu oraz ciepłej wody (C.O. + C.W.U)

pompy ciepła ekoi sosnowiec

Powietrzne pompy ciepła

Ten rodzaj pomp wykorzystuje powietrze do wytworzenia energii cieplnej. Można je bez problemu zamontować w każdym budynku. Ich efektywność jest zapewniona zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła działają w systemie woda- woda lub grunt- woda. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża wydajność, dlatego są montowane w budynkach, w których niezbędne jest rozprowadzenie ciepła w systemach grzejnikowych.

Dostępne są dwa rodzaje tychże pomp:

-z poziomym wymiennikiem ciepła
-Z pionowym wymiennikiem ciepła

Zalety pomp ciepła

- oszczędność pieniędzy - pompa zasilana energią słoneczną nie generuje comiesięcznych kosztów jak w przypadku kotłów na paliwo stałe
- możliwość dofinansowań, między innymi z programu Czyste Powietrze
- komfortowe użytkowanie urządzenia, pełna automatyzacja
- możliwość dopasowania do istniejących już systemów grzewczych w budynku
- bardzo łatwa instalacja
- pozytywny wpływ na środowisko
- długa żywotność i bezawaryjność

Wybierając pompę ciepła powinniśmy się kierować kilkoma wyznacznikami, przede wszystkim mocą oraz współczynnikiem COP. Wspomniany współczynnik mówi o tym ile kWh ciepła jest w stanie wygenerować dana pompa z 1kWh energii elektrycznej. W przypadku pomp powietrznych jest to bardzo zależne od aktualnie panującej pogody, oraz temperatury jaką chcemy otrzymać.

Zalety montażu pomp ciepła

Pompy ciepła są bardzo korzystne pod wieloma względami. Korzyści płynące z ich instalacji to:

-wieloletnia żywotność
-automatyzacja - brak magazynowania i „dokładania” opału
-bardzo wysoka wydajność
-niskie koszty eksploatacji
-oszczędności finansowe - możliwość uzyskania dotacji
-możliwość integracji z innym źródłem ciepła
-nieskomplikowana instalacja systemu
Dobór pompy ciepła powinien być uwarunkowany mocą oraz współczynnikiem COP. Dzięki niemu można określić ilość kWh energii cieplnej wytworzonej przez pompę z 1 kWh energii elektrycznej.Im większe zapotrzebowanie na energię, tym większa efektywność pompy ciepła.

Wybór pompy ciepła jest uzależniony od:

-zapotrzebowania budynku na energię cieplną
-liczby osób zamieszkujących budynek
-powierzchni użytkowej domu
-rodzaju innych współistniejących systemów grzewczych
-panującego klimatu

Jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła?

Do obliczenia mocy grzewczej konieczne jest zastosowanie współczynnika biwalentności, czyli kB. Jeżeli pompa cieplna współpracuje już z innym systemem grzewczym, który pokrywa 30% zapotrzebowania na energię, wtedy współczynnik kB dla pompy wynosi 0,7.

Pompy ciepła działają bezobsługowo. Dzięki nim nie ma konieczności magazynowania opału. Wysoki koszt takiego systemu grzewczego w porównaniu z wciąż rosnącymi cenami za paliwa wykorzystywane w ogrzewaniu to wciąż niska i atrakcyjna cenowo ekologiczna alternatywa.




REKUPERACJA SOSNOWIEC

Rekuperacja jako system wentylacji w nowo budowanych domach, jest nowoczesnym sposobem na utrzymanie zawsze świeżego i pozbawionego szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Dużym plusem jest odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza. Następnie ciepło to jest wykorzystywane do ogrzewania powietrza świeżego. Wentylacja mechaniczna sprawdza się także w przypadku potrzeby redukcji alergenów w pomieszczeniach.

rekuperacja ekoi sosnowiec

Rekuperator - co to za urządzenie?

Rekuperator ma na celu odzyskiwanie ciepła w procesie wentylacyjnym. Gdy do pomieszczenia jest dostarczane świeże powietrze z zewnątrz, jego ogrzanie jest bardziej ekonomiczne, jeżeli wykorzysta się w tym celu ciepło odzyskane z usuwanego zużytego powietrza. Oszczędności w ogrzewaniu wynoszą wtedy nawet 30%.

Rekuperacja - zalety

Proces rekuperacji wiąże się najmocniej z ekologią, ekonomią i pozytywnym wpływem na zdrowie. Mowa tutaj o:

1.Redukcji zanieczyszczeń - powietrze jest oczyszczane z pyłków, alergenów, jak i kurzu, czyli czynników wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie.
2.Eliminowanie przykrych zapachów - częste gotowanie, przebywanie w domu psa i innych zwierząt może przyczyniać się do pogorszenia jakości powietrza. System rekuperacji sprawnie je oczyści.
3.Oszczędne ogrzewanie - rekuperator w warunkach domowych wykazuje sprawność w odzysku ciepła na poziomie nawet do 95% i przyczynia się do redukcji kosztów za ogrzewanie do 30%.

Rekuperator jest urządzeniem, które zapewnia komfort wszystkim domownikom. Uniemożliwia on przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrz, co ma zbawienny, długoterminowy wpływ na nasze zdrowie.




FOTOWOLTAIKA SOSNOWIEC

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem na dachach, tudzież na pobliskim gruncie Polskich domów. Moduł fotowoltaiczny wykorzystuje tak zwany efekt zjawiska fotoelektrycznego, co przyczynia się do wytwarzania prądu stałego, który z pomocą falowników jest przekształcany na prąd zmienny wykorzystywany w instalacji elektrycznej.

Każda instalacja fotowoltaiczna zawiera:

-moduły fotowoltaiczne
-inwerter
-okablowanie
-konstrukcję do montażu
-system bezpieczeństwa
-uziemienie

fotowoltaika ekoi sosnowiec

Wydajność energetyczna instalacji fotowoltaicznej

Warto zapoznać się z czynnikami, które mają duże znaczenie przy określano ilości energii, jaka może zostać wytworzona przez system fotowoltaiczny. Są to:

Moc nominalna i wydajność panelu - dostępne na rynku moduły PV posiadają moc nominalną w zakresie 270- 400 W. Dostępne są także panele dwustronne, których praca odbywa się w zakresie mocy 400- 500 W.

Temperatura otoczenia - moc nominalną można wyznaczyć w warunkach STC, czyli prze temperaturze 25 stopni w nasłonecznieniu. Oznacza to, iż każde zwiększenie temperatury o 1 stopień będzie skutkowało zmniejszeniem wydajności o 0,4%.

Pozycja modułów - uzyskanie optymalnej energii fotowoltaicznej jest możliwe przy przy ustawieniu paneli PV na południe. Umieszczenie ich w innym kierunku może zmniejszyć wydajność paneli nawet o 85%.

System fotowoltaiki funkcjonuje przez cały rok. Jego moc zależy jednak od nasłonecznienia oraz wyżej wymienionych czynników.

Ustalanie wielkości instalacji PV

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością wykonania następujących czynności:

1.Ustalenie miejsca, w którym zostanie zamontowany omawiany system grzewczy. Najlepiej umieścić panel w nasłonecznionym, niezacienionym miejscu pod kątem 20-45 stopni w kierunku południowym.
2.Dokonanie pomiarów przestrzeni, na której zostanie zamontowany cały system PV.
3.Oszacowanie kosztów poniesionych na energię elektryczną. Jest to wskaźnik, który pomaga w wyborze odpowiedniego systemu fotowoltaicznego.

Inwertery fotowoltaiczne

Urządzenie, które odpowiada za przetworzenie i przekształcenie energii to właśnie inwerter fotowoltaiczny. Dzięki niemu prąd stały zamieniony zostaje w prąd zmienny. Wyróżnia się:

-Inwertery solarne jednofazowe - są one instalowane, jeżeli zapotrzebowanie nie przekracza mocy w wysokości 3 kW.

-Inwertery solarne trójfazowe - są idealne w instalacji, która ma zapewnić wysoką moc , powyżej 3kW.

Jak zabezpiecza się instalacje PV?

Montaż instalacji PV musi uwzględniać wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Należy pamiętać, iż takich instalacji nie wykonuje się na papie lub dachu z eternitu. Konieczne jest także zastosowanie zabezpieczeń przed przepięciami, które mogą wywołać szkody w instalacji. Do podłączenia systemy należy wybierać tylko certyfikowane okablowanie. Cały montaż musi wykonać ekipa montażowa, która ma w tej kwestii doświadczenie.

Dofinansowanie do systemu PV

Program „Mój Prąd” kierowany jest do osób prywatnych, które chcą zainstalować przy swoim domu system PV o mocy maksymalnej do 10kW. Dofinansowanie wynosi nawet 5 tysięcy złotych do montażu.

Drugim sposobem pozyskania funduszy jest odpisanie kosztów w rozliczeniu rocznym PIT z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Fotowoltaika - przyszłość w pozyskiwaniu energii

Instalacja fotowoltaiczna jest coraz bardziej opłacalnym systemem generowania energii elektrycznej. Każdy odbiorca indywidualny może stać się prosumentem. Oznacza to, iż będzie oddawał nadwyżki energii do sieci energetycznej. Będzie można je odebrać w sezonie zimowym w wysokości 80% przy instalacjach mniejszych niż 10kw, oraz 70% przy systemach powyżej 10kw. Ceny za energię elektryczną rosną z każdym rokiem. Inwestycja w fotowoltaikę jest zatem świetnym sposobem na uzyskanie oszczędności w przeciągu kilku lat.

Fotowoltaika - jako źródło do zasilenia pompy ciepła

Obecnie bardzo powszechnym rozwiązaniem w nowo budowanych domach jest zastosowanie połączenia systemu fotowoltaiki wraz z pompą ciepła. Mimo że początkowo nakład finansowany będzie większy niż w przypadku np. Kotła na paliwo stałe, to patrząc długoterminowo jest to bardziej efektywne, ekonomiczne, i podlegające całkowitej automatyzacji rozwiązanie. Dodatkowo w przypadku termomodernizacji naszego domu, możemy skorzystać z następujących dotacji:

Program „Czyste Powietrze” daje możliwość dofinansowania nawet do 18 tys. w przypadku powietrznej oraz 27 tys. w przypadku gruntowej pompy Program „Mój Prąd” to dopłata w wysokości do 5 tysięcy złotych do instalacji PV dla osób fizycznych. Ulga termomodernizacyjna oznacza, iż podatek poniesiony przy kosztach instalacji można odpisać od rocznego podatku PIT.