Fotowoltaika

Produkując własną energię dzięki panelom fotowoltaicznym, zyskujesz niezależność energetyczną oraz spokój na lata. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsze rozwiązanie dla osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy szukają realnej oszczędności i chcą obniżyć swoje rachunki za prąd niemal do zera.

fotowoltaika śląsk

Instalacje fotowoltaiczne dla domu i firmy

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzieje się to za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, które ma miejsce w ogniwie fotowoltaicznym pod wpływem promieniowania słonecznego. Przy produkcji ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku i tym samym mamy darmowy prąd z promieniowania słonecznego.

Podstawowy dobór instalacji fotowoltaicznej uwarunkowany jest od wielu czynników, do których możemy zaliczyć:
1. Zużycie energii elektrycznej za ostatni rok
2. Dostateczna ilość miejsca na dachu budynku lub działce
3. Usytuowanie instalacji w kierunku południowym
4. Brak przeszkód architektonicznych skutkujących zacienieniem nieruchomości
5. Jakość dobranych urządzeń

Obecnie fotowoltaikę wykorzystuje się zarówno w wielkiej skali – w postaci farm fotowoltaicznych generujących gigawatogodziny (GWh) energii elektrycznej w skali roku, jak i w skali mikro, gdzie moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w indywidualnych gospodarstwach domowych. Może być ona wykorzystywana także do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory czy zegarki, lamp i sygnalizacji drogowych oraz parkometrów, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii także do zasilenia swoich urządzeń domowych wychodząc naprzeciw postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz stale rosnącym cenom prądu.

Aby zagwarantować niezawodne działanie oraz bezpieczeństwo, instalacje PV powinno się zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i rozwiązaniami technicznymi. Dobrze przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej jest niewątpliwie podstawą prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Błędnie wykonany może skutkować zbyt niską wydajnością lub przewymiarowaniem instalacji. Każdy projekt powinien być dostosowany do konkretnych warunków technicznych oraz zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Należy pamiętać że budując swoją własną elektrownie fotowoltaiczną, tym samym kupujemy zapas energii na wiele lat, instalacja jest bezobsługowa oraz nie generuje kosztów związanych z eksploatacją.

DOTACJE

PROGRAM RZĄDOWY
"MÓJ PRĄD"

Otrzymaj dofinansowanie 5 000 złotych oraz zwrot części podatku.

Fotowoltaika dla firm

Koszty związane z zakupem energii elektrycznej stanowią znaczną część wydatków polskich przedsiębiorstw. Cena jednej kWh prądu wzrasta o ok 4,5% rocznie, a w 2019 roku cena prądu wzrosła nawet o 60%. Jednym ze skutecznych rozwiązań na obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną jest budowa elektrowni słonecznej, która jest w stanie zredukować koszty związane z zakupem prądu nawet o 70%. Wielkość elektrowni słonecznej jest zależna od zapotrzebowania na energię elektryczną danej firmy. Moc instalacji powinna być odpowiednio dobrana do profilu działalności oraz możliwości montażowych, aby uniknąć zbyt długiego czasu zwrotu inwestycji

Nowoczesne przedsiębiorstwa muszą inwestować w innowacje techniczne w celu zachowania przewagi konkurencyjnej. Dzięki optymalizacji kosztów funkcjonowania zakładu pozwalają im one na utrzymanie atrakcyjnych cen produktów czy usług. Jedną z takich innowacji jest fotowoltaika dla firm. Opłaty za energię elektryczną pochłaniają lwią część środków pieniężnych przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy dostarcza jej fotowoltaika, firma nie tylko znacznie minimalizuje te koszty, ale też zyskuje prestiż. Ten drugi jest efektem współczesnego trendu ekologicznego, który obejmuje wprowadzanie rozwiązań bezpiecznych dla środowiska naturalnego.

Decydując się na fotowoltaikę dla swojej firmy, warto dokładnie poznać profil energetyczny przedsiębiorstwa, czyli schemat korzystania z energii elektrycznej, zwłaszcza że jest on nieco inny od schematu energetycznego gospodarstwa domowego. W przeważającej mierze firmy rozpoczynają pracę rano i kończą po południu, więc zapotrzebowanie na prąd występuje w czasie jego produkcji przez elektrownię słoneczną. Wprawdzie słońce nie świeci w Polsce tak samo mocno, jak na południu Europy, co powoduje, że ilość wytwarzanej energii jest mniejsza, niemniej jednak fotowoltaika dla firm wydaje się opłacalną inwestycją, gdyż dzięki temu można uzyskać wsparcie dla instalacji elektrycznej i co za tym idzie, zmniejszyć koszty za prąd. Instalacja PV sprawdza się w szczególności do kompensowania mocy biernej, wszędzie tam, gdzie pojawiają się przekroczenia mocy (np. w zakładach, w których pracują maszyny z silnikami, a produkcja energii odbywa się tylko w dzień) oraz w sytuacjach ograniczeń mocy przez Zakłady Energetyczne w czasach suszy i upałów.