Odnawialne Źródeła Energii Tychy


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA TYCHY

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, które wykorzystując takie zasoby jak: powietrze, woda czy grunt – wytwarza energię cieplną, która jest wykorzystana na ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej. To źródło wytwarzania energii cieplnej może działać w budynku samodzielnie lub wspomagać pracę innego źródła ciepła np. kotła na pellet lub gazowego. Pompa ciepła bardzo dobrze sprawdza się również jako urządzenie do podgrzewania c.w.u w domu lub wody w basenie. Warto podkreślić, że pompa zasilana jest energią elektryczną. Integrując panele fotowoltaiczne z pompą, możesz mieć zarówno darmowy prąd oraz tanie ogrzewanie we własnym domu.

pompy ciepła ekoi tychy

Na rynku mamy do wyboru pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania c.w.u (CWU i CO) oraz te do samej ciepłej wody użytkowej (C.W.U). Pompy ciepła do C.W.U są wyposażone w zasobnik wody, który także ma za zadanie utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w zbiorniku. Pompy ciepła mogą spełniać, w zależności od modelu, funkcje grzewcze lub chłodzące – niektóre pompy są wyposażone w obie opcje jednocześnie.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła (powietrze-woda) wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło do wytwarzania energii cieplnej (lub chłodzenia) w naszym domu. Mogą być montowane praktycznie w każdym budynku, pracując efektywnie zarówno latem, jak i zimą. Doskonale się sprawdzają jako źródło ciepła przy ogrzewaniu podłogowym.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła (grunt-woda, woda-woda), wykorzystują energię gruntu lub zbiornika wodnego do wytwarzania energii cieplnej. Charakteryzują się wyższą sprawnością i efektywnością, w porównaniu do ich powietrznych odpowiedników. Głównie są to pompy ciepła o dużej mocy. Często stosowane są jako główne źródło ciepła w budynkach, gdzie mamy wysokotemperaturowe rozprowadzenie ciepła (system grzejnikowy). Niemniej jednak o możliwości montażu takiej pompy ciepła decydują warunki geologiczne gruntu lub zbiornika wodnego oraz powierzchnia działki. Zatem nie wszędzie mogą być zamontowane. W tym segmencie urządzeń wyróżniamy pompy:

-Z poziomym wymiennikiem ciepła, czyli dolne źródło zasilania pompy umieszczone jest 2-3 metry pod powierzchnią gruntu lub zbiornika wodnego (o ile taki istnieje na posesji). Wymagają odpowiedniej wielkości działki.

-Z pionowym wymiennikiem ciepła, czyli wymiennik ciepła montowany jest pionowo w głąb ziemi na głębokość ok 100 m. Taka instalacja wymaga wykonania badań geologicznych i odwiertów. Niemniej jednak pompa ciepła z pionowym wymiennikiem ciepła nie wykorzystuje zbyt dużo miejsca na posesji inwestora.

Głównymi parametrami, jakimi powinniśmy się kierować przy doborze pompy ciepła, są moc oraz współczynnik COP. Współczynnik COP określa nam ile kWh energii cieplnej wytwarza dana pompa z 1 kWh energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o powietrzne pompy ciepła – w dużej mierze zależne jest to od warunków pogodowych na zewnątrz i temperaturą wody, jaką chcemy uzyskać w instalacji CO. Im temperatura powietrza jest wyższa (powyżej zera), a nasza pompa ciepła współpracuje z niskotemperaturowym źródłem ciepła np. ogrzewaniem podłogowym, to tym jej efektywność będzie wyższa, co przekłada się na wielkość współczynnika COP. Przy niskich temperaturach na zewnątrz zmienia się COP i zwiększa się pobór energii elektrycznej przez pompę.

Dobór pompy ciepła

Właściwy dobór mocy pompy ciepła pozwala nie tylko na pokrycie zapotrzebowania cieplnego naszego domu, ale też na oszczędne zastosowanie tego źródła ciepła we wnętrzu. Pompa ciepła jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ogrzewanie domu czy budynku. Niemniej jednak źle dopasowana pod kątem mocy, może nas narazić na wyższe rachunki za prąd niż się spodziewaliśmy. Dlatego tak ważną rzeczą jest dobór urządzenia o parametrach wydajnościowych dopasowanych do naszych potrzeb. O wielkości naszej pompy ciepła decydują następujące czynniki:

-zapotrzebowanie cieplne budynku
-powierzchnia domu
-liczba domowników
-charakterystyka temperaturowa okolicy
-rodzaj zastosowanych urządzeń grzewczych

Współczynnik biwalentności

Przy obliczaniu mocy grzewczej pompy ciepła bierzemy również pod uwagę tzw. współczynnik biawaletności [Kb]. Parametr ten określa na ile nasza pompa ciepła ma nam pokryć zapotrzebowanie cieplne w naszym domu. Jeżeli ma ona ma być jednym źródłem ciepła w naszym domu, to wtedy kb=1, jak w powyższym przypadku. Gdy nasza pompa ciepła ma współpracować z innymi źródłami ciepła, to ten współczynnik odpowiednio się zmieni. Na przykład, gdy urządzenie ma zaspokoić nasze potrzeby cieplne w 70% i będzie do niego podłączone jeszcze wspomagające źródło ciepła (np. grzałka elektryczna), to w tym przypadku kb=0,7. Pompa ciepła zapewnia bezobsługową i płynną pracę całego systemu grzewczego. Urządzenie zapewnia stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Przy tym nie wymaga magazynowania opału. To, co zniechęca potencjalnych inwestorów to początkowe wysokie koszty inwestycyjne oraz stopa zwrotu montażu takiego systemu w domu. Niemniej jednak rosnące ceny paliw, a za nimi koszty eksploatacyjne ogrzewania powodują, że instalacje grzewcze z pompą ciepła stają się coraz bardziej opłacalne, a czas zwrotu skraca się z roku na rok. Ponadto inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji m.in. z programu” Czyste powietrze” oraz na zwrot podatku z ulgi termomodernizacyjnej. Pompy ciepła są ekologicznymi rozwiązaniami energetycznymi i kwalifikowane jako Odnawialne Źródła Energii (OZE).




REKUPERACJA TYCHY

Rekuperator to urządzenie, którego sposób działania opiera się na odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. Wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze biorą się bowiem ze strat ciepła powodowanych przez wentylację. Chodzi o to, że do pomieszczenia dostaje się tamtędy zimne powietrze, które trzeba ogrzać, a ciepłe wylatuje tą samą drogą. Do ogrzewania powietrza z zewnątrz, system cieplny zużywa około połowę energii! Teraz na pewno potrafisz więc sobie wyobrazić, jak bardzo potrzebny jest w każdym domu system rekuperacji,

rekuperacja ekoi tychy

Rekuperacja gdzie sprawdzi się najlepiej?

Warto również wspomnieć o miejscach, w których wentylowanie mechaniczne z odzyskiem ciepła przyniesie najlepsze efekty. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Pokój dziecięcy – to jedno z pomieszczeń, w którym zwykle najbardziej dbamy o dobrą jakość powietrza. Mając w domu rekuperator, zapewnisz maluchowi stały dopływ świeżego powietrza, obniżysz zawartość zanieczyszczeń oraz umożliwisz sobie zamknięcie okna na noc. W ten sposób wyeliminujesz dostawanie się do pokoju kurzu, hałasu itd.

Pomieszczenia bez okien – w niektórych łazienkach, przedpokojach, kuchniach czy garderobach nie ma okien, a więc trudniej jest o dostarczenie tam czystego powietrza. Rekuperator sprawdza się tutaj doskonale, odświeżając je i pozostawiając czystym.

Salon połączony z kuchnią – jak działa rekuperator w tym przypadku? Mając takie urządzenie w domu, nie będziesz już martwić się o rozmaite zapachy dochodzące z kuchni po skończonym gotowaniu. Wzmożony obieg powietrza wzbudzony przez rekuperator przyczyni się do natychmiastowej eliminacji niepożądanych aromatów.

Powyższe przykłady to oczywiście przysłowiowa igła w stogu siana – ale mamy nadzieję, że wiesz już, o co w tym wszystkim mniej więcej chodzi. To, jak działa rekuperacja powietrza w Twoim domu, ma bezpośredni wpływ na komfort i zdrowie wszystkich jego mieszkańców.

Zalety rekuperacji

Które z nich mogą zaważyć na decyzji o montażu? Przekonaj się.

Stop zanieczyszczeniom!
Wpływ urządzenia na zdrowie mieszkańców jest w tym przypadku nieoceniony, i to nie tylko dlatego, że oczyszcza on powietrze napływające z zewnątrz. Jeżeli używasz rekuperatora, to praktycznie wcale nie musisz otwierać okien!
Ma to istotne znaczenie praktycznie o każdej porze roku – wiosną na zewnątrz unoszą się alergeny w postaci pyłków kwiatowych, przez cały rok w domu gromadzi się kurz, a zimą za oknem panuje szkodliwy smog. W przypadku problemów ze zdrowiem, zdecydowanie lepiej mieć więc świeże powietrze produkowane w zaciszu czterech kątów.

Bez przykrych zapachów
Jeżeli dużo gotujesz, masz w domu zwierzęta albo po prostu zagęszczenie domowników jest u Ciebie spore, na pewno rozumiesz, o czym mowa. Funkcjonowanie wśród niepożądanych aromatów kuchennych, zapachu psa czy zwyczajnej duchoty z pewnością kłóci się z wizją spokojnej domowej ostoi. Rekuperacja powietrza sprawia, że możesz zapomnieć o tych problemach. Stały napływ świeżego powietrza wyeliminuje przykre zapachy i zdecydowanie oczyści domową atmosferę.

Oszczędność
Najważniejsza zaleta posiadania rekuperatora. Sprawność większości tego typu urządzeń to ok. 60-70% w warunkach mieszkaniowych i nawet do ok. 90% w warunkach laboratoryjnych u producenta. W praktyce (w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej) możesz oszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. Oczywiście musisz pamiętać, że ostateczne wyniki zależą od wielu czynników takich jak temperatura na zewnątrz czy to, w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie.

Być może zainteresuje Cię przykładowe wyliczenie oszczędności ciepła przy użyciu rekuperatora. Załóżmy, że mieszkasz w domu jednorodzinnym o powierzchni 160 m2. W takim przypadku zalecana wymiana powietrza wynosi 250 m3/godz. Podczas gdy trwa sezon grzewczy (średnio wynosi on 200 dni w roku), będziesz w stanie zaoszczędzić 6100 kWh energii. Jeżeli koszt 1 kWh będzie wynosił 0,37 zł, to w ciągu roku ograniczysz wydatki na ogrzewanie o 2300 zł (w przypadku ogrzewania elektrycznego) lub 1000 litrów gazu (przy ogrzewaniu gazowym).

Podsumowanie

Rekuperator to przydatne urządzenie, dzięki któremu znacznie zmniejszysz zużycie ciepła w okresie grzewczym. Poza tym najważniejszym czynnikiem, przyczynisz się także do poprawy zdrowia i komfortu domowników, uniemożliwiając zanieczyszczeniom z zewnątrz przedostawanie się do pomieszczeń. Jeżeli rozważasz zakup rekuperatora, pamiętaj, że im lepszej jakości będą jego wentylatory i inne poszczególne części, tym lepsza będzie również efektywność jego pracy. Warto też wiedzieć, w jaki sposób użytkować urządzenie, by służyło Ci jak najdłużej.




FOTOWOLTAIKA TYCHY

Fotowoltaika - jak to działa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, chcąc zrozumieć zjawisko, dzięki któremu dostarczana jest energia ze Słońca. Pokrótce przedstawimy, na czym polega proces wytwarzania energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne wykorzystują efekt zjawiska fotoelektrycznego. Głównym elementem ogniw PV jest krzem, materiał półprzewodnikowy. Krzem pod wpływem światła wykazuje właściwości elektryczne.

fotowoltaika ekoi tychy


Foton (jako najmniejsza jednostka światła) pada na ogniwo wykonane z krzemu, wprawiając w ruch wolne elektrony krzemu. W ten sposób powstaje przepływ prądu elektrycznego. Zatem światło słoneczne wywołuje przepływ elektronów, podobnie jak ma to miejsce w sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, który musi być przekonwertowany na prąd zmienny, używany w instalacji elektrycznej. Do tego służą falowniki (inwertery), które są montowane w systemie z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Instalacja PV składa się z:
1.Modułów fotowoltaicznych ustawionych szeregowo i równolegle.
2.Inwertera (przetwornika prądu z DC na AC), który równocześnie monitoruje i kontroluje działanie modułów.
3.Systemów zabezpieczających.
4.Okablowania.
5.Konstrukcji montażowej.

ILE ENERGII MOŻE WYTWORZYĆ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Ilość energii, jaką wytwarza panel fotowoltaiczny, zależy od:

1.Od mocy nominalnej i wydajności pojedynczego panelu – klasyczny moduł fotowoltaiczny ma wymiary 160 X 100 cm, składa się z 60-ciu ogniw, które generują energię elektryczną. Sprawność całego panelu zależy od wydajności pojedynczego ogniwa. Wydajność (sprawność) określa ilość energii promieniowania słonecznego, które zamieniono w energię elektryczną. Współczesne ogniwa mają sprawność na poziomie 17%-26%. Zatem łącząc ich efektywność z wielkością całego modułu, uzyskujemy moc maksymalną całego panelu PV. Na rynku fotowoltaiki mamy moduły PV o mocach nominalnych w zakresie 270 W-400 W oraz panele dwustronne (bifacial), które pracują w zakresach mocy od 400 W do ponad 500 W.

2.Temperatura otoczenia a uzysk ogniwa – moc nominalna modułu PV jest wyznaczana w warunkach STC (standard test cel), które odpowiadają temperaturze modułu 25 st. C. i nasłonecznieniu 1000 W/m2. Przy takich parametrach pogodowych panele PV pracują ze swoją mocą maksymalną. Natomiast przy temperaturze wyższej (od STC) ich wydajność się zmniejsza średnio o 0,4% o każdy 1 st. C powyżej temperatury STC. Zatem najlepsze warunki dla paneli to niska temperatura otoczenia i dobre nasłonecznienie. Z danych statystycznych wynika, że w naszym kraju instalacje fotowoltaiczne osiągają najlepsze wyniki w okresie wiosennym i letnim. Nasz klimat na ogół charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami w okresie wiosenno-letnim, co sprzyja dobrym parametrom wydajnościowym paneli PV, a duża ilość dni słonecznych sprzyja efektywnej produkcji prądu.

3.Ustawienia modułów – optymalna energia fotowoltaiczna zostanie uzyskana przez panel PV, gdy jest on ustawiony na południe. Wtedy generuje on 100% swoich możliwości. Przy ustawieniach np. wschód- zachód ilość produkowanej energii zmniejsza się do ok. 85%, co stanowi dość dobry wynik. Przy kierunkach południowy-wschód i południowy-zachód moduły pracują ze sprawnością ok. 95%.

4.Fotowoltaika działa praktycznie przez cały rok, ale nie zawsze z pełną mocą. Dlatego instalacja paneli fotowoltaicznych pracuje z maksymalną wydajnością, kiedy mamy bezchmurne niebo. W Polsce statystycznie dach otrzymuje ok. 3 godzin pełnego słońca dziennie, licząc cały rok. Najwięcej słońca mamy od marca do października. Natomiast listopad-luty to okresy o słabym nasłonecznieniu. Zatem moduł o mocy nominalnej 300 Wp średnio może wytworzyć dziennie energii 300 × 3 godziny = 900 Wh dziennie. Mnożąc to przez 365 dni, otrzymamy 328 kWh rocznie z jednego modułu PV o mocy 300 W.

JAK DOBRAĆ WIELKOŚĆ INSTALACJI?

Projekt instalacji fotowoltaicznej wymaga następujących kroków:

1. Miejsce instalacji PV. Instalacja fotowoltaiczna powinna być najlepiej ustawiona na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód. Optymalną ekspozycję na światło daje nachylenie paneli pv pod kątem 20 st.-45 st. Przy czym należy zwrócić uwagę, czy w miejscu montażu nie ma elementów zacieniających.
2. Następnym krokiem jest pomiar przestrzeni montażowej oraz weryfikacja stanu pokrycia dachowego. Ten etap jest nam potrzebny do późniejszego projektowania rozmieszczenia modułów w wybranej przestrzeni montażowej.
3. Audyt rachunków za energię elektryczną. Na podstawie audytu określa się roczne zużycie prądu w budynku. Na każde 1000 kWh zużytej energii rocznie, przyjmuje się 1 kWp instalacji PV. Do kalkulacji należy wziąć pod uwagę upusty prosumenckie. I tak dla instalacji poniżej 10 kWp za każdą wyprowadzony 1 kWh energii do sieci, można odebrać 0.8 kWh energii elektrycznej. Dla instalacji od 10 kWp do 50 kWp za każdą wprowadzoną 1 kWh energii do sieci można odebrać 0.7 kWh energii elektrycznej od operatora energetycznego.

INWERTER

Inwertery fotowoltaiczne to urządzenia odpowiadające za przetwarzanie i przekształcanie energii, która powstaje w modułach fotowoltaicznych w postaci prądu i napięcia stałego, na energię elektryczną w prądu i napięcia przemiennego o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz.

Inwerter solarny 3 fazowy- falowniki fotowoltaiczne trójfazowe to jeden z najpopularniejszych typów urządzenia do przetwarzania prądu stałego w zmienny. Inwerter sieciowy 3 fazowy, dedykowany jest do fotowoltaiki o wyższej, niż kilka kW mocy. Nie jest błędem zastosowania trójfazowego falownika w instalacjach o niższej mocy, gdyż zwiększa on auto konsumpcję energii.
Inwerter solarny 1 fazowy - falowniki fotowoltaiczne jednofazowe w przeciwieństwa do 3 fazowego wykorzystywany jest w instalacjach o małej mocy rzędu do 2-3 kW. Inwerter fotowoltaiczny 1 fazowy obsługuje jedną fazę, więc duże znaczenie ma wybór tej odpowiedniej, najbardziej obciążonej.

ZABEZPIECZENIE INSTALACJI

1. Nie należy montować instalacji fotowoltaicznych tam, gdzie mamy do czynienia z łatwopalnym podłożem. A zatem na dachu z eternitu lub papy.
2. Należy stosować zabezpieczenia przepięciowe i prądowe, które zabezpieczą instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz możliwością wystąpienia tzw. łuku elektrycznego na instalacji.
3. Podczas montażu należy stosować certyfikowane okablowanie, dedykowane właściwym instalacjom fotowoltaicznym.
4. Istotnym elementem jest profesjonalne wykonanie montażu instalacji PV z należytą starannością i dokładnością przez ekipę montażową.

Jeżeli wszystkie warunki bezpieczeństwa zostaną spełnione, to instalacja fotowoltaiczna nie zagraża naszemu bezpieczeństwu, ani bezpieczeństwu nieruchomości.

DOTACJE

Program „Mój Prąd” skierowany jest dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, obejmuje on montaż instalacji PV o mocy 2-10 kW, a wysokość dofinansowania wynosi do 5000zł. Termin naboru obecnej tury upływa: 18.12.2020r. Naszą instalację fotowoltaiczną możemy odliczyć od podatku, dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Odpis fotowoltaiki od podatku jest możliwy w najbliższym podatku PIT za rok, w którym zainwestowaliśmy w instalację PV. Inwestorzy indywidualni mogą skorzystać z dofinansowania w programie “Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej – kwota odliczenia musi być pomniejszona o dotację z programu mój prąd. Ponadto w wielu gminach działają lokalne programy dofinansowań, dzięki którym możemy uzyskać nawet do 100% zwrotu kosztów kwalifikowanych za montaż naszej instalacji fotowoltaicznej - informacji należy wówczas szukać na stronach internetowych gmin oraz miast.

DLACZEGO FOTOWOLTAIKA DLA DOMU SIĘ OPŁACA?

Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej opłacalne dla domu. Wynika to z tego, że:

1. Odbiorcy indywidualni mogą być Prosumentami. Prosument to producent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, który wykorzystuje ją na potrzeby własne, a nadwyżki oddaje do sieci energetycznej. Nie musi mieć baterii do magazynowania prądu, ponieważ posiada magazyn energii u operatora. Taka sytuacja jest korzystna, ponieważ w miesiącach wiosenno-letnich oddaje nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci i odbiera ją w miesiącach jesienno-zimowych.
2. Instalacje fotowoltaiczne stają się tak popularne, że ich ceny spadają. W ostatnich latach notuje się rekordowe zainteresowanie fotowoltaiką zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i osób, które zawodowo zajmują się montażem systemów elektrycznych.
3. Ceny energii z roku na rok rosną, co skutkuje wyższymi kosztami, więcej płacą odbiorcy indywidualni, ale też zakłady produkcyjne i rolnicy. Gdyby instalacje fotowoltaiczne wykorzystywały gospodarstwa rolne i zakłady produkcyjne, dużo tańsze byłyby usługi i produkty dla gospodarstw domowych – przede wszystkim żywność.
4. Instalacja fotowoltaiczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Możemy dzięki niej m.in. mieć nie tylko darmowy prąd, ale też darmowe ogrzewanie, wykorzystując w tym celu urządzenia grzewcze zasilane elektrycznie.

OGRZEWANIE BUDYNKU FOTOWOLTAIKĄ – KOSZT

Instalując pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną należy liczyć się z większymi nakładami inwestycyjnymi na samym początku. Na przykładzie domku jednorodzinnego może być to koszt rzędu ok. 60 tys. zł. Niemniej jednak możesz liczyć na dofinansowanie, dopłatę oraz ulgę termomodernizacyjną:

- Program “Czyste Powietrze” – dofinansowanie do pompy ciepła od 20% do 90%.
- Program “Mój Prąd” – dopłata 5000 zł do każdej instalacji PV dla inwestorów indywidualnych
- Ulga termomodernizacyjna – możliwość odpisania sobie kosztów instalacji pompy ciepła i PV od podatku rocznego PIT w wymiarze 18% lub 32%. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy odpisać sobie od podatku od 10 tyś. zł to 20 tyś. zł montaż paneli PV wraz z pompą ciepła.

FOTOWOLTAIKA DLA FIRMY

Niezależnie od wielkości biznesu jaki prowadzisz, czy też branży w jakiej działasz, jako przedsiębiorca na pewno poszukujesz sposobu na obniżenie kosztów, które generuje Twoja firma.

Instalacja fotowoltaiczna do 50kWp nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub gruncie w Twojej firmie produkują prąd stały, który za pomocą inwertera przekształcany jest w prąd zmienny. Następnie trafia do rozdzielni zasilająco wszystkie sprzęty elektryczne, a nadwyżka prądu odprowadzana jest do sieci. To Ty jako przedsiębiorca decydujesz, czy chcesz ponosić niepotrzebne koszty. Instalacja fotowoltaiczna to przyszłość i konieczność dla nowoczesnej firmy. Rosnące ceny energii, względy ekologiczne i trendy związane z technologią, od których zależnych jest wiele firm, przemawiają za tym, że fotowoltaika to jedyny słuszny wybór. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, od lipca 2019 roku możesz rozliczać się na takich samych zasadach jak prosument. Co to oznacza? Już nic nie tracisz. Dzięki temu możesz magazynować nadwyżki prądu w sieci. W praktyce jako przedsiębiorca zyskujesz możliwość sprzedaży nadwyżek prądu do zakładu energetycznego.

OPTYMALIZATOR MOCY PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Optymalizatory mocy są przetwornikami prądu stałego DC-DC podłączonymi do modułów PV w celu zapewnienia maksymalnego pozyskania energii poprzez wykonywanie niezależnego wyszukiwania punktu maksymalnej pracy (MPPT) na poziomie modułu. Działanie odbywa się to poprzez obciążenie modułu w sposób, który w danej chwili zapewni na wyjściu najwyższą moc niezależnie od tego jakie parametry prądowo-napięciowe wytwarza reszta modułów w szeregu. Dodatkowo regulują napięcie łańcucha na stałym poziomie, bez względu na długość łańcucha i warunki otoczenia oraz posiadają funkcję bezpiecznego napięcia, która automatycznie redukuje napięcie wyjściowe każdego optymalizatora mocy do 1 V DC na przykład w przypadku awarii.

Utrata mocy może być wynikiem działania różnych czynników, takich jak:
1.Niedopasowanie fabryczne – zakres mocy wyjściowej modułów gwarantowany przez producenta może być różny i sięgać nawet do +/- 3% co przekłada się na straty w uzyskach energii nawet o ok. 2%.
2.Zanieczyszczenie, zacienienie, liście, śnieg, itp. – nawet w dobrze zaprojektowanym systemie nie jesteśmy w stanie uniknąć niedopasowań wynikających z przeszkód takich jak wyrastające drzewo, budowa domu obok.
3.Nierówne starzenie się modułów – każdy moduł traci swoją wydajność na przestrzeni lat, ale co ważne wszystkie moduły starzeją się w swoim tempie co wpływa na niedopasowania między nimi.