Odnawialne Źródeła Energii RYBNIK


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA RYBNIK

To idealny pomysł dla osób ceniących sobie nowoczesne i przemyślane rozwiązania. Wykorzystanie energii płynącej wprost z natury jest realnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia w domu, w biurze, w firmie. Instalując pompy ciepła przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ochrony środowiska. Pompa ciepła to komfortowe, energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązanie. Sprawdza się zarówno przy budowie nowych budynków, jak i modernizowanych obiektów.

pompy ciepła ekoi rybnik

Korzyści zastosowania pompy ciepła

1.Oszczędność czasu przeznaczonego na poszukiwanie paliwa dobrej jakości – w przypadku niektórych źródeł jakość paliwa wpływa na trwałość kotła, jego awaryjność i koszty ogrzewania.
2.Niższe koszty budowy domu – korzystając z pompy, nie trzeba budować komina ani magazynu na opał.
3.Pompa jako klimatyzator — pompa ciepła nie tylko ogrzewa, ale również może chłodzić pomieszczenia w lecie, podnosząc komfort przebywania w budynku.
4.Szybki zwrot nakładów inwestycyjnych na pompy ciepła – cena za podgrzanie metra sześciennego wody to w niektórych przypadkach nawet 20 złotych. W skali miesiąca oznacza to niemałe koszty. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniu, jakim sąpompy ciepła w Rybniku. Dzięki temu można liczyć na spore oszczędności i zwrot inwestycji nawet w ciągu 7-10 lat.
5.Długa żywotność — przy odpowiedniej instalacji i starannym wykonaniu, żywotność sprzętu sięga 20 lat.
6.Inwestycja w OZE — obecna polityka dotycząca środowiska na świecie dąży do używania odnawialnych źródeł energii, dlatego warto zainwestować w system energetyczny stanowiący ekologiczne rozwiązanie.
7.Możliwość dofinansowania inwestycji z programu czyste powietrze.

Instalacja pompy ciepła w budynkach nowych lub istniejących

Pompy ciepła można stosować w instalacjach hybrydowych w budynkach nowych i do modernizacji budynków istniejących. Można je eksploatować wraz z instalacjami kolektorów słonecznych i istniejącym ogrzewaniem olejowym lub gazowym, jako system multiwalentny. W ten sposób każdy inwestor czy właściciel nieruchomości może łatwo zrealizować instalacje wg własnych indywidualnych potrzeb. Przykładowo ogrzewanie grzejnikowe wymaga temperatur sięgających 70°C. Natomiast przy ogrzewaniu podłogowym wystarczy temperatura na zasilaniu około 30°C. Tak więc pompy ciepła nadają się zarówno do stosowania w instalacjach nowych, jak i modernizowanych. Pomp ciepła niskotemperaturowe oferują zdecydowanie wyższą sprawność przy niższych temperaturach na zasilaniu ok. 30-40°C (ogrzewanie podłogowe). Natomiast przy instalacjach grzejnikowych stosujemy pompy ciepła wysoko-temperaturowe lub pompy ciepła z bezpośrednim wtryskiem EVI, które to najlepiej nadają się do tego celu. Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda typu split i monoblok posiadają bardzo ciche jednostki zewnętrzne. Zarówno pompa ciepła typu split jak i pompa ciepła typu monoblok z dużym zapasem spełniają wszystkie normy związane z emisją hałasu.

Pomp ciepła - obniżenie kosztów utrzymania domu

Dodatkowo montując instalację fotowoltaiczną można jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania domu, jednocześnie zmniejszając ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, przyczyniając się tym do ochrony środowiska. Instalacja fotowoltaiczna powinna być dostosowana do rzeczywistego zużycia energii elektrycznej w Twoim domu. Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.




REKUPERACJA RYBNIK

Rekuperacja jest to zaawansowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, podczas której ocieplone świeże powietrze zostaje skutecznie rozprowadzone po naszym domu. Głównym zastosowaniem urządzenia jest kilkukrotna wymiana powietrza w ciągu doby. Użytkownik dzięki rekuperacji może cieszyć się świeżym powietrzem, które zostało dodatkowo przefiltrowane przez filtr G4 oraz filtr antysmogowy. Całodobowy dostęp do świeżego powietrza gwarantuje lepsze samopoczucie wszystkich domowników. Ponadto obniżamy poziom wilgoci, dzięki czemu zapobiegamy pojawieniu się niechcianej pleśni i grzybów.

rekuperacja ekoi rybnik

Jak działa rekuperacja?

Powietrze z elewacji budynku, poprzez zaizolowane rury przedostaje się do części ssącej rekuperatora wyposażonej w wymienialny filtr, przechodzi dalej przez spiralny wymiennik. Przepływ powietrza napędzany jest przy pomocy silników aż do kolektora, który rozdziela powietrze ssące oraz powietrze nawiewane do budynku. Z kolektora skropliny powietrza użytego odprowadzone są przez dolną część rekuperatora, rurami aż do kanalizacji. W przypadku wysokich temperatur powietrze nawiewane do budynku po przejściu przez aktywną chłodnicę jest o temperaturze 16-18 stopni. Układ glikolowy napędzany jest pompą, która używa jedynie 15-20 wat na godzinę, ewentualnie jeżeli zamontowany jest wkotłowni gdzie jest gruntowa pompa ciepła to zasilony może być z odwiertów służących do ogrzania budynku

Dobór rekuperatora do budynku

Przede wszystkim zwracamy uwagę na ilość osób mieszkających w domu. Im więcej będziemy wymieniać powietrza niepotrzebnie, tym poniesiemy większe koszty eksploatacyjne przy ogrzewaniu, nawet mimo wysokiej sprawności rekuperatora. Nominalna wartość na jedną osobę to 30 metrów szcześciennych na godzinę. Jeżeli w domu mieszkają cztery osoby to musimy wymienić 120 metrów szcześciennych na godzinę. W przypadku budynków przemysłowych, w zależności od charakteru działalności oraz dodatkowych czynników wymagających intensywnego wentylowania wielkość dobiera się indywidualnie

Rekuperatory Karino

Rekuperatory spiralne Karino Went 300 wyposażone są w chłodnicę glikolową oraz innowacyjny, spiralny wymiennik, w którym powietrze w specyficzny sposób opływa rekuperator a strugi powietrza wyciągowego z powietrzem nawiewanym nie mieszają się. Rekuperator charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością na odzysk ciepła (do 95%) oraz możliwością pracy bez grzałek co odróżnia go od konkurencji (nie zamarza w przypadku niskich temperatur). Zbudowany jest z elementów nie korodujących i objęty jest dożywotnią gwarancją na obudowę oraz wymiennik spiralny. Części naszych rekuperatorów takie jak silnik DC oraz chłodnica objęte są 3-letnią gwarancją. Kolejnym atutem jest samodzielna wymiana filtrów, których wymiana kosztuje złotówkę raz na 2-3 miesiące. Koszty eksploatacyjne rekuperatora wymieniającego 350 metrów sześciennych na godzinę, w ciągu roku zamykają się w kwocie do 300zł. Praca urządzenia jest bardzo cicha, oprócz 3 centymetrowej warstwy izolacyjnej z pianki poliuretanowej, każda ścianka oraz drzwiczki wyłożone są matą kauczukową

Najważniejsze korzyści

1.Do 95% odzysku ciepła.
2.Brak grzałek - niskie koszty użytkowania.
3.Dożywotnia gwarancja na wymiennik i obudowę.
4.Możliwość chłodzenia budynku o kilka stopni.
5.Koszt filtra to 1 zł.
6.Cicha praca urządzenia.
7.Sterowanie smartfonem.
8.Filtr G4, w opcji filtr Antysmogowy.

Rekuperacja od Ekoi

W celu maksymalnego dostosowania rekuperatorów do potrzeb klientów, każdy projekt wykonujemy adekwatnie do indywidualnych warunków. Uwzględniamy przy tym miejsce w którym zainstalowany zostanie rekuperator. Zapewniamy również możliwość samodzielnego wyboru dodatkowych urządzeń tj. by-pass, nagrzewnica/chłodnica glikolowa. Na życzenie klientów możemy zastosować także filtry węglowe zamiast standardowych. Nasze urządzenia sprzedajemy w zestawach z automatyką i sterownikiem naściennym. Sterownik umożliwia programowanie czasowej zmiany intensywności wentylacji w trzech trybach wydajnościowych oraz funkcją wyłączenia rekuperatora.

Rekuperacja a klasyczna wentylacja

Klasyczna w swojej budowie wentylacja typu grawitacyjnego nie ma możliwości filtrowania powietrza. Oznacza to, że jeśli w okresie letnim otworzymy okna, podczas gdy na zewnątrz jest dym, smog czy alergeny, to wszystko wpadnie do środka naszego domu. Jeśli jednak nie będziemy wietrzyć pomieszczeń, efektem będzie wysoka wilgotność powietrza oraz uczucie duszności. Nie ma w tej sytuacji dobrego rozwiązania. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła eliminuje oba te problemy.




FOTOWOLTAIKA RYBNIK

Fotowoltaika jest rozwiązaniem z branży odnawialnych źródeł energii, które to jest coraz częściej wybierane przez Polaków. Wysoka oszczędność oraz niezależność energetyczna to dwa główne powody dla których Polacy decydują się na montaż instalacji. Dodatkowym atutem w obecnych czasach jest ilość programów rządowych oraz unijnych, które wspierają najczęściej w formie grantowej osoby chcące zostać Prosumentami. System montażowy zapewnia stabilność i odporność systemu na wszelkiego rodzaju obciążenia. Panele słoneczne montujemy na południowej części dachu, bądź w konfiguracji wschód-zachód. Jeżeli powierzchnia dachu jest zbyt mała bądź nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, swoją instalację możemy postawić również na gruncie. Takie rozwiązanie wymaga innej konstrukcji montażowej oraz terenu bez żadnego zacienienia.

fotowoltaika ekoi rybnik

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Podstawowy dobór instalacji fotowoltaicznej uwarunkowany jest od wielu czynników, do których możemy zaliczyć: 1. Zużycie energii elektrycznej za ostatni rok
2. Dostateczna ilość miejsca na dachu budynku lub działce
3. Usytuowanie instalacji w kierunku południowym
4. Brak przeszkód architektonicznych skutkujących zacienieniem nieruchomości
5. Jakość dobranych urządzeń

Rodzaje montażu

1. Fotowoltaika na dachu ceramicznym - rozpoczynamy od zamocowania uchwytów dachówkowych. Należy je zamocować do krokwi, po uprzednim podsunięciu dachówek pod wyższy rząd. Uchwyty dachówkowe należy zawiesić na dachówce tak, aby część wsporcza leżała w jej zagłębieniu (dachówki faliste). Następnie dachówki przesunięte na czas montażu ustawiamy w poprzednim położeniu. Następnie do zamocowanych uchwytów przykręcamy profile szynowe wielorowkowe, a do nich przy użyciu uchwytów kątowych przykręcamy moduły fotowoltaiczne.
2. Fotowoltaika na blacho-dachówce - główne uchwyty dla montażu profili wielorowkowych (szyn montażowych) stanowią tzw. wkręty do krokwiowe Do wkrętów przymocowane są płytki montażowe, które mogą być płaskie lub kątowe, w zależności od systemu. Do płytki wspornikowej mocowane są następnie szyny, a do nich za pomocą tzw. klem, czyli specjalnych uchwytów przykręcane są ramy paneli.
3. Fotowoltaika na blasze trapezowej - do blachy trapezowej przykręcana jest poprzecznie - za pomocą wkrętów farmerskich - specjalna szyna montażowa, do której mocowane są następnie klemy pojedyncze i podwójne oraz same panele. Wkręty farmerskie muszą być odpowiednio długie, aby sięgnęły konstrukcji drewnianej dachu. Wkręty do mocowania szyn dostępne są jako samo-gwintujące. Szyny nie posiadają nawierconych otworów. Otwory wierci sam wkręt.
4. Fotowoltaika na dachu płaskim - panele muszą być ustawione pod kątem, około 30°. Przy dachach płaskich konieczne jest wykonanie dodatkowej konstrukcji wsporczej; z jednej strony zapewnia ona odpowiednią wytrzymałość i sztywność paneli, z drugiej - optymalny kąt względem kąta padania promieni słonecznych. Montaż konstrukcji wsporczej do powierzchni dachu wykonywany jest na wiele sposobów, np. montaż systemu obciążonego blokami z betonu. Przyjmuje się, że na jeden panel powinno przypadać 75 kg balastu.
5. Fotowoltaika na gruncie - systemy wolnostojące są popularnie stosowane przy budynkach, gdzie dachy są aby małe bądź występują zacienienia, małych instalacjach PV zasilających znaki drogowe, ograniczniki prędkości, sygnalizatory, itp. a także dużych elektrowniach fotowoltaicznych zlokalizowanych na otwartej przestrzeni.

Dotacje

Jednym z głównych celów polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej jest wspieracie rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).W celu spełnienia unijnych celów oraz dla zapewnienia ciągłego wzrostu mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wprowadzono następujące dofinansowania: Program „Mój Prąd”
1. Jest dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby.
2. Obejmuje montaż instalacji PV o mocy 2-10 kW.
3. Dofinansowanie do 5000zł.
4. Termin naboru upływa: 18.12.2020r..
5. Dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego.
6. W przypadku skorzystania z ulgi rolnej, nie można wystąpić o dofinansowanie.
7. Wnioskodawca zobowiązuję się do eksploatacji instalacji przez co najmniej 3 lata.
8. Można złożyć więcej niż 1 wniosek (np. dofinansowanie do dwóch instalacji).
9. W sytuacji zakupu instalacji na kredyt i opłacenia faktury bezpośrednio przez bank, należy przedstawić potwierdzenie z banku o zapłaceniu faktury..
10. Nie ma znaczenia, gdzie będzie zamontowana instalacja (budynek mieszkalny,gospodarczy, grunt, itd.).
11. Jeżeli budynek jest w budowie, to można ubiegać się o dofinansowanie tylko jeśli jest wykonane przyłącze docelowe i OSD ma możliwość montażu licznika dwukierunkowego.
12. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Jak uzyskać dofinansownie 5000 zł z programu "Mój Prąd"?

1. Kup i zamontuj mikroinstalację fotowoltaiczną.
2. Poczekaj na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego.
3. Podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.
4. Na stronie mojprad.gov.pl złóż wniosek online.

Jak uniknąć błędów we wniosku do programu “Mój Prąd”?

Większość złożonych wniosków o dofinansowanie szybko przechodzi procedurę weryfikacyjną. Część wniosków jest jednak odrzucana, ponieważ nie spełnia wymagań programu lub formularz zawiera błędy. Najczęstsze przyczyny to: -nieczytelnie wypełniony formularz
-zła data płatności – nie może być dokonana przed 23 lipca 2019, łącznie z zaliczką
-brak zaświadczenia od OSD o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci
-brak podpisania zgody na przetwarzanie danych osobowych RODO.
-brak oświadczenia o samodzielnym montażu instalacji (w przypadku, gdy była samodzielnie montowana)
- brak podpisu na dokumentach
-błędnie wpisana moc instalacji
-moc instalacji nie spełniająca wymogów programu “Mój Prąd”.
-panele wyprodukowane wcześniej nić 24 miesiące przed złożeniem wniosku.
-inwestycja nie może być rozbudową istniejącej instalacji.
-kwoty podane we wniosku, powinny być kwotami brutto.
Pamiętaj, że po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować, ani podmieniać w nim załączników, dlatego starannie i z uwagą wypełnij formularz. Zanim wyślesz formularz, dokładnie sprawdź każdą rubryczkę i załącznik.

Korzyści z posiadania własnej elektrowni słonecznej:

1. Oszczędność – zwrot z montażu instalacji po kilku latach (5-7).
2. Niezależność - jesteśmy samowystarczalni pod względem energii.
3. Ekologia - sposób pozyskania energii, który dba o nasze środowisko i zmniejsza emisję dwutlenku węgla.
4. Wsparcie - możliwość uzyskania wsparcia w formie dotacji na zakup i montaż.
5. Stabilność - ciągły dostęp do prądu nawet w mało słoneczne, zimowe dni. Najpierw wykorzystujemy prąd z paneli fotowoltaicznych – gdy zabraknie pobieramy go z sieci.
6. Elastyczność - konstrukcja instalacji pozwala nam rozbudować sieć o kolejne ogniwa, gdy na przykład w przyszłości wytwarzanej energii będzie za mało.
7. Promieniowanie słoneczne to niewyczerpalne źródło energii. Promienie słońca docierają do nas, nawet w chłodne, pochmurne dni i również wtedy możemy czerpać z niego korzyści.

Ile prądu wyprodukuje Twoja Instalacja?

Instalacja fotowoltaiczna dla typowej rodziny 4 osobowej powinna mieć moc elektryczną wynoszącą ok. 5-6 kWp (kWp - kilowat peak, czyli moc szczytowa). Instalacja o takiej mocy powinna wystarczyć do zapewnienia całorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną bez ogrzewania budynku, bowiem wyprodukować powinna około 5000-6000 kWh (kWh - kilowatogodziny). W tym miejscu warto wspomnieć, że panele nie mogą zostać zamontowane w miejscu zacienionym. Kominy, maszty, drzewa bądź inne elementy znajdujące się w pobliżu mogą znacząco obniżyć efektywność pracy całej instalacji.

Inwerter - czym jest i jak go wybrać?

Falownik fotowoltaiczny, nazywany inaczej inwerterem, stanowi jedną z najistotniejszych części instalacji. To właśnie za jego pośrednictwem następuje przetworzenie dostarczanego przez ogniwa słoneczne prądu stałego w powszechnie obecny w naszych gniazdach prąd zmienny. Dobór inwertera jest zależny od zastosowanej powierzchni paneli fotowoltaicznych – a dokładniej mówiąc, od maksymalnej mocy elektrycznej generowanej przez panele. Wysoka sprawność pracy falownika zapewnia korzystny efekt energetyczny skracając okres zwrotu kosztów inwestycji.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych:
-jedno lub trójfazowe
-beztransformatorowe oraz transformatorowe
-falowniki łańcuchowe (mniejszych mocy), centralne (dużych mocy)
-falowniki wewnętrzne i zewnętrzne
-falowniki sieciowe - współpracujące z siecią (on grid), falowniki wyspowe (off grid)
Marki inwerterów, z których korzystamy: SolarEdge, SMA, ABB, Afore, Huawei



Najczęściej zadawane pytania - FAQ