Odnawialne Źródeła Energii Katowice


Szukasz informacji na temat dofinansowania w Twojej okolicy?

Zadzwoń już teraz i uzyskaj niezbędne informacje. Gdy tylko pojawią się możliwości zdobycia potrzebnego dofinansowania, skontaktujemy się z Tobą.

+502 140 104

POMPA CIEPŁA KATOWICE

Pompy ciepła są urządzeniami chłodniczymi. Korzystają z gruntu, wody lub powietrza w celu wytworzenia energii cieplnej. Taka energie jest użytkowana do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Można również posłużyć się nią w celu ogrzania wody w basenie. Pompy ciepła działają samodzielnie. Istnieje jednak możliwość ich integracji z innymi systemami grzewczymi.

pompy ciepła ekoi katowice

Powietrzne pompy ciepła

Takie pompy wykorzystują powietrze do wytworzenia energii cieplnej. Można je montować w domach, a ich efektywna praca jest zapewniona zarówno w okresie zimowym, jak i letnim.Ze względu na swoje właściwości jest często stosowana na rzecz ogrzewania podłogowego.

Gruntowe pompy ciepła

Ten rodzaj pomp musi spełniać pewne warunki do jego montażu. Przede wszystkim wymaga wykonania kilka badań geologicznych oraz odwiertów, jeżeli instalacji ma zostać poddana pompa z pionowym wymiennikiem ciepła. W przypadku pomp z poziomym wymiennikiem ciepła konieczna jest właściwa wielkość działki.

Korzyści z instalacji pompy ciepła

Pompy ciepła są inwestycją ekonomiczną i ekologiczną. Z powodu wielu czynników coraz więcej osób decyduje się na nią w swoim domu. Są to:

-Niski koszt eksploatacji urządzenia
-Duża wydajność, również przy niskich temperaturach
-Zautomatyzowanie mechanizmu działania
-Nieskomplikowana instalacja
-Możliwość integracji z innymi systemami grzewczymi
-Brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne

Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła?

Podczas wyboru pompy ciepła konieczne jest określenie takich parametrów, jak moc oraz współczynnik COP. Rozwiązanie to jest ekologiczne i ekonomiczne, jeżeli weźmie się pod uwagę kilka parametrów podczas dokonywania wyboru pompy. Mowa tutaj o: -liczbie domowników
-specyfice temperatury regionu
-zapotrzebowaniu na energię cieplną
-powierzchni do ogrzania
-potencjalnych urządzeń el. w planach
-innych już wykorzystywanych systemów grzewczych

Współczynnik biwalentności

Współczynnik biwalentności jest bardzo ważny przy obliczaniu mocy grzewczej pompy ciepła. Określa on wielkość zapotrzebowania na energię wytwarzaną przez pompę w danym budynku. Jeśli urządzenie powinno zaspokajać te potrzeby na poziomie 70%, współczynnik będzie wynosił kb=0,7.
Wysokie koszty początkowe najczęściej stanowią jedyny powód zniechęcający do inwestycji w pompę ciepła. Trzeba jednak pamiętać, iż liczne programy rządowe ułatwiają pokrycie kosztów takiej inwestycji. Pompy ciepła należą do Odnawialnych Źródeł Energii, czyli OZE.




REKUPERACJA KATOWICE

Rekuperacja jest systemem, który zapewnia odzysk ciepła z zużytego powietrza odprowadzanego na zewnątrz budynku. Ciepło to jest wykorzystywane do ogrzania powietrza świeżego doprowadzanego do pomieszczeń. System ten eliminuje również zanieczyszczenia, dzięki czemu można oddychać bez obaw o znajdujące się w powietrzu alergeny lub pyłki.

rekuperacja ekoi katowice

Rekuperator - co to jest?

Rekuperator to urządzenie, które odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza. Powodem dużych kosztów ogrzewania są właśnie straty ciepła. Powietrze dostające się do pomieszczenia jest zimne. Jego ogrzanie do odpowiedniej temperatury jest zatem bardziej czasochłonne i kosztowne. Rekuperator ogrzewa je jednak z pomocą ciepła uzyskanego ze zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz. To zmniejsza zużycie energii o połowę.

Gdzie stosuje się rekuperację?

Rekuperacja jest szczególnie polecana do pomieszczeń, w których czyste powietrze ma największe znaczenie. Mowa tutaj o:

Pokojach dziecięcych

Powietrze, którym oddychają dzieci, powinno być oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń i kurzu.

Pokojach bez okien

Są to garderoby, kuchnie albo łazienki, w których cyrkulacja powietrza jest mocno ograniczona.

Salony i otwarte kuchnie

Rekuperator eliminuje przykre zapachy, takie jak zapach zwierzęcia, czy przygotowywanych potraw.

Zalety systemu rekuperacji

Rekuperacja jest bardzo korzystna dla zdrowia i jakości powietrza, którym się oddycha. Najczęściej wymieniane zalety to:

-Usunięcie zanieczyszczeń - są to pyłki, kurz, a nawet smog, który może powodować podrażnienie dróg oddechowych lub reakcje alergiczne.

-Wyeliminowanie zapachów - mowa tutaj o zapachu psa, duchocie, czy aromatów wydobywających się z kuchni.

-Oszczędności - sprawność rekuperatora może wynosić nawet 95% odzysku ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30%.

Rekuperator jest bardzo przydatnym urządzeniem, szczególnie w okresie grzewczym, gdzie ciepło które jest w domu nie będzie bez kontroli wypuszczane poprzez wentylację grawitacyjną.




FOTOWOLTAIKA KATOWICE

Fotowoltaika to najprościej mówiąc instalacja umożliwiająca wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wytwarzana w ten sposób energia jest wykorzystywana w instalacjach elektrycznych budynków. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z modułów zawierających krzem. Krzem należy do materiałów półprzewodnikowych. W ten sposób powstaje prąd stały, który w falowniku zmieniany jest w prąd zmienny.

Foton jest najmniejszą jednostką światła. Pada on na panel fotowoltaiczny i wprawia w ruch wolne elektrony znajdujące się w krzemie. Ich przepływ wywoływany jest tak samo, jak w sieciach energetycznych.

fotowoltaika ekoi katowice

Do instalacji paneli fotowoltaicznych niezbędne są:

-moduły fotowoltaiczne
-inwerter
-systemy zabezpieczające
-okablowanie
-konstrukcja instalacyjna

Jaka ilość energii może zostać wytworzona przez panele fotowoltaiczne?

Obliczenie ilości energii, którą dostarczają panele fotowoltaiczne, wymaga znajomości kilku istotnych parametrów, jak:

Moc nominalna i wydajność każdego panelu - zazwyczaj moduły mają wielkość 160x100 cm, czyli 60 ogniw. W zależności od wydajności każdego ogniwa, efektywność panelu może się różnić.

Temperatura otoczenia - moc nominalną określa się w warunkach STC. Jeżeli temperatura na zewnątrz podniesie się o 1 stopień, wydajność panelu zmniejszy się o około 0,4%. Ustawienie każdego modułu - ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym jest najbardziej optymalne.

Fotowoltaika spełnia się w swojej roli przez cały rok. Nie zawsze działa jednak z pełną mocą. Statystycznie pełne słońce w ciągu dnia to około 3 godziny. Im mniejsze nasłonecznienie, tym mniejsza wydajność panelu.

Wybór instalacji fotowoltaicznej

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej musi uwzględniać kilka istotnych kwestii, takich jak:

1.Lokalizacja instalacji PV- najlepiej ustawić ją pod kątem 20- 45 stopni z ekspozycją w kierunku południowym.
2.Wykonanie pomiarów powierzchni, na której będzie montowana cała instalacja.
3.Przeprowadzenie analizy wydatków na energię elektryczną w skali roku. Taki audyt pomoże oszacować wielkość potrzebnej instalacji.

Działanie inwertera

Inwerter fotowoltaiczny jest urządzeniem, dzięki któremu prąd stały dostarczany przez moduły zamieniany jest na prąd zmienny. Dzięki tej zamianie w prąd zmienny, można korzystać z energii elektrycznej w instalacjach o parametrach 230/400 V 50Hz.

Inwertery solarne trójfazowe - to jedne z najpopularniejszych modeli. Idealnie nadają się w instalacjach wymagających znacznie wyższej mocy.

Inwertery solarne jednofazowe - te modele obsługują jedną fazę i są wykorzystywane w instalacjach o mocy nieprzekraczającej 3 kW.

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Kwestie bezpieczeństwa zawsze powinny być brane pod uwagę podczas montażu systemu fotowoltaicznego. Konieczne jest uwzględnienie kilku ważnych zagadnień:

-Montaż nie może odbywać się na łatwopalnym podłożu, jak papa.
-Niezbędne jest stosowanie zabezpieczeń prądowych i przepięciowych.
-Należy korzystać wyłącznie z certyfikowanego okablowania.
-Instalacja powinna być przeprowadzana przez doświadczoną ekipę montażową.

Dotacje na system fotowoltaiczny

Osoby fizyczne, które pragną dokonać instalacji systemu fotowoltaicznego, mogą skorzystać z Programu „Mój Prąd”. Każdy, kto decyduje się na montaż systemu o mocy 2-10 kW, może ubiegać się o dofinansowanie do 5 tysięcy złotych.

Innym sposobem jest pokrycie kosztów inwestycji, a następnie odpisanie ich w rocznym rozliczeniu PIT.

Osoby fizyczne mogą starać się o gminne dofinansowanie w przypadku gdy gmina bądź miast prowadzą program dofinansowań do Odnawialnych Źródeł Energii. Zwrot może wynosić wtedy nawet do 100%.

Opłacalność fotowoltaiki u klienta indywidualnego

Odbiorcy indywidualni cieszą się ogromnymi korzyściami z instalacji fotowoltaicznej.

Montując instalację fotowoltaiczną na własny użytek stajemy się prosumentami. Oznacza to że używamy na bieżąco energii, którą sami wyprodukowaliśmy. Nadwyżki wytworzonego prądu oddajemy do sieci energetycznej. Są one natomiast odbierane w wysokości 80% w czasie jesiennym i zimowym.

Wzrost cen za energię elektryczną pozyskiwaną z sieci sprawia, iż wiele osób szuka alternatywnych i ekologicznych sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika.

Koszty ogrzewania systemem fotowoltaicznym

Zainstalowanie pompy ciepła i konstrukcji fotowoltaicznej to duża inwestycja wynosząca około 60 tysięcy złotych. Dzięki takim programom jak: „Program Czyste Powietrze”, Program „Mój Prąd”, czy odpisanie kosztów w rozliczeniu PIT, koszty są znacznie niższe, a instalacja systemu bardziej opłacalna.

Instalowanie fotowoltaiki w firmach

Coraz więcej firm decyduje się na system paneli fotowoltaicznych w swoich firmach. Wykorzystują one energię na potrzeby produkcyjne, jak i zasilanie sprzętów elektrycznych. Nadwyżki mogą z kolei oddawać sieci energetycznej i pobierać je w czasie słabszej produkcji.